avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate simpaty62

Activitate simpaty62

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Am o nedumerire. Va rog mult sa ma ajutati.
Am definitivat in profesia de consilier juridic - adeverinta care dovedeste acest lucru.
Vreau sa ma inscriu pt "admiterea ca definitiv".
Sunt necesari si 5 ani vechime? Daca "da" unde scrie acest lucru.
Multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna. Are cineva carti de spete scan, sau un link de unde sa descarc pentru fiecare disciplina? Va rog sa imi transmiteti si mie pe email: simona_ciocan@yahoo.com
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna,

Va rog mult sa ma ajutati sa imi clarific: pentru fiecare dintre Cod Civil, Cod Penal, si fiecare procedura..pana la ce data sa fie actualizate??

Incerc sa extrag dintr-un program legislativ codurile dar nu stiu care sa fie data ultimei actualizari pentru examene

Daca are cineva materiale sinteze, spete, va rog sa imi dati si mie pe email:simona_ciocan@yahoo.com
Contractul de donatie intre o societate comerciala si un ONG se face la notar?Se doneaza un bun mobil.

Multumesc
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Ma poate ajuta cineva cu link-uri de spete rezolvate, sau carti online spete pentru materiile de examen?
Buna ziua,
Am nevoie de un sfat:
Am incheiat un contract de inchiriere pentru un spatiu intr-o cladire de birouri.
In momentul in care am parasit locatia, prin contract de donatie am predat bunurile din incapere, specificand ca transportul este asigurat de donatar.

In timpul transportului, s-a zgariat liftul. Acum, proprietarul imobilului nu vrea sa primeasca cheile imobilului, pana nu se rezolva liftul.

Mentionez ca nu exista camera de luat vederi in lift, sau dovada cand s-a zgariat liftul, si proprietarul nu a facut o notificare care locatar in scris privind presupusa paguba, desi a trecut 2 luni de la incident.

Intrebare: cum predau cheile imobilului???. Alte bunuri mobile nu existau in imobil conform PV verbal. Le pot trimite prin posta?

Multumesc anticipat pt raspuns
Prin ce documente se probeaza dreptul asupra proprietatii publice?
Răspuns la discuția Autorizatii SRL
Va multumesc mult pentru promptitudine.
Discuție Autorizatii SRL
In cazul unui SRL cu 4 angajati, obiect de activitate serivicii audit fiannciar, inregistrata la ONRC, si CIM-uri inregistrate la ITM, autorizata CAFR.
Ce autorizatii de functionare mai sunt necesare??
- de la Camera de Munca mai trebuie ceva special???
- autorizatie sanitara??
Plus, este nevoie de medic medicina muncii, inspector protectia muncii???

#-o
Multumesc anticipat!