avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate 22.08.2009

Activitate 22.08.2009

Nu are dată de cînd își produce efecte , este menționat că a fost redactat in dublu exemplar
Buna ziua
Am primit un act adițional la contractul de muncă și am constatat că nu are nr de înregistrare, si nici nu este trecută data ,decît nr contractului de muncă și data emiterii acestuia , as dori sa stiu actul adițional in acest caz este valabil mentionez ca CIM este din 2016
Discuție Concediere
Dacă un salariat a primit o înștiințare de la firma unde lucraza prin care i se oferă un nou loc de munca in alta localitate si acesta refuză mai primeste
somaj sau salariile compensatorii de la firma unde lucra , precizez ca firma este in curs de închidere
Discuție al 13 Salar
Sa discutat in media ca in noua lege a pensiilor va fii cuprins si al 13 salar precum si premiile acordate pina in 2001*pt ca dupa aceasta data sa depus in format elevtronic veniturile salariale
As dori sa stiu in ce format se depum adeverintele ptr aceste sume mentionate mai sus si pina la ce data din monentul in care sa anuntat ca din toamna odata cu aprobarea legii pensiilor se vor face angajari lacasele de pensii in vederea recalcularii tuturor pensiilor, poate exista un formular stabilit in normele de aplicare , ptr ca odata calculata pensia dupa noua lege este mai greru de revalculat inca o data cind apare adeverinta ar trebui dat un termen de depunere a adev dupa care sa inceapa recalcularea
După Cum am înțeles noua lege a pensiilor va intra în vigoare în 2021 ptr stabilirea punctajului se ca aplica o noua formula de calcul care va avea o valoare de referință sectoriala ex 1785 /25 în acest caz dacă acum ptr cei cu grupa 2 de munca se împarte nr de puncte la 25 ce diferența mai este atunci în 2021 intre o pers care a lucrat în condiții deosebite și una în condiții normale dacă numărătorii este tot 25 ?
Doar faptul ca cei cu condiții deosebite primesc o mărire de la 1.10.2018 și ceilalți din 2021 este corect ?
Buna ziua
Sunt pensionar ptr limita de virsta m-am pensionat in luna 09./2017 am o vechime de 42 ani lucrati din care 28 in grupa 2 de munca ,doresc sa stiu daca eu ma incadrez in categoria persoanelor care. Vor beneficia de noua lege promulgata i
privind grupele de munca (lege promulgata in luna 07/2018 privind recalcularea grupelor de munca cu incepere de la 1 .10./2018)


Răspuns la discuția studii de scurta durata?
Studiile au o durata de 3 ani ,au fost absolvite in 2008
Răspuns la discuția studii de scurta durata?
Doresc sa stiu daca Facultatea de management financiar contabil din cadrul Universitatii Spiru Haret este considerata ca studii de scurta durata
Lucrez la o societate ca economist,am absolvit Universitatea Spiru Haret .specialitatea/Management financiar contabil, unitatea are CCM la categoria studii este precizat Urmatoarele la categoria studii superioare de scurta durata coieficientjl de salarizare este1,5 xsalariul minim pe economie,pentru pers.incadrat pe functi ptr.care conditia de pregatire este cea de studii superioare este 2 .Eu am primit 1,5 este corect ?
As dori sa stiu daca exista vreun art de lege care permite angajatorului sa-ti opreasca intreg salariul la lichidare fara sa exista o hotarire judecatoreasca, sau cf codului muncii poate opri doar 1/3 din salar
Multumesc mult