avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Activitate ella_rad

Activitate ella_rad

Răspuns la discuția Cheltuieli cu cazarea si masa
nu exista nici o delegatie, sunt doar facturile emise de firma de turism
buna ziua. in cadrul unui srl administratorul a plecat in concediu cu familia in grecia, facturand serviciile de cazare si masa pe societate.cum pot inregistra aceste facturi? cheltuiala este deductibila din pct de vedere fiscal ?
buna ziua. am si eu o intrebare referitoare la inregistrarea unui bon de benzina.
un bon de benzina in valoare de 124 lei din care tva 24 lei
1.inregistrarea bonului
%=401 124
3022 100
4426 24
2.trecerea a 50%din valoarea tva in pretul benzinei
3022=4426 12
intr-o revista de specialitate am vazut ca, concomitent cu aceasta inregistrare s-ar face si 4426=4426 -12 iar sumele vor aparea diferentiat in declaratia 300 la randurile 21 si respectiv 26.
intrebarea mea e daca este corecta aceasta inregistrare . multumesc anticipat
buna ziua. am si eu o intrebare referitoare la chelt de protocol. in factura emisa de catre hotel, pe linga cazare, servicii parcare, restaurant apar si minibar si bauturi alcoolice si tva-ul aferent.ce regim suporta aceste cheltuieli si tva-ul aferent(respectiv minibar si bauturi alcoolice) si care sunt inregistrarile contabile. multumesc anticipat pt raspuns
Răspuns la discuția jocuri de noroc
si eu pe ce baza incasez banii? doar chitanta? multumesc mul
Discuție jocuri de noroc


Subiect: jocuri de noroc
buna ziua.am si eu o intrebare legata de jocurile de noroc. firma (platitoare de tva)a incheiat un contract de asociere in participatiune cu o societate x ce detine jocuri de noroc.la sfarsitul lunii societatea x intocmeste un proces verbal ce cuprinde veniturile si cheltuielile aferente lunii respective si vireaza firmei in cauza(cu obiect de activitate ce nu cuprinde jocurile de noroc) suma cuvenita.eu, ca reprezentat al firmei ce trebuie sa emit catre societatea x? factura si chitanta, doar chitanta?daca emit factura, eu fiind platitoare de tva, automat calculez tva 24%. Multumesc anticipat



Răspuns la discuția declaratii
multumesc pt raspuns.pina pe 25 febr. trebuie depusa si declaratia 392 si 101.alte declaratii nu cred ca mai sunt.
Discuție declaratii
pt un srl neplatitor de tva ce declaratii se depun in ianuarie 2011
Răspuns la discuția factura proforma
multumesc pt raspuns
se inregistreaza factura proforma emisa de catre furnizor? cum?