Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli de protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli de protocol

buna ziua. am si eu o intrebare referitoare la chelt de protocol. in factura emisa de catre hotel, pe linga cazare, servicii parcare, restaurant apar si minibar si bauturi alcoolice si tva-ul aferent.ce regim suporta aceste cheltuieli si tva-ul aferent(respectiv minibar si bauturi alcoolice) si care sunt inregistrarile contabile. multumesc anticipat pt raspuns
Inregistrarea facturii de protocol

% = 401

Conform art 145 alin 5 lit b, TVA aferenta alcool este nedeductibil
„(5) Nu sunt deductibile:
b) taxa datorata sau achitata pentru achizitiile de bauturi alcoolice si produse din tutun, cu exceptia cazurilor in care aceste bunuri sunt destinate revanzarii sau pentru a fi utilizate pentru prestari de servicii.”

635 = 4426

Conform prevederilor art. 21 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit."