avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate yulianus

Activitate yulianus

buna ziua,
As dori sa stiu si eu care sunt modalitatile de plata a unei sulte(rezultate din proces civiL iesire din indiviziune) mentionez ca am de platit unui unchi o sulta si as vrea sa fie cat mai legala, sa nu mai fie probleme pe viitor.
Discuție recurs
buna ziua.
am avut un proces de partaj judiciar, care s-a terminat,pe data de 27.01 2012 am primit hotararea acasa(mentionez faptul ca tot la aceasta data a primit-o si partea adeversa)care spunea ca este atacabila in 15zile, pe data de 20.02.2012 am facut hotararea definitiva, si la cateva zile am primit citatie de recurs, cererea este inregistrata tot cu data de 20.02.2012,intrebarea mea este ,se poate face recursul,este in termen?
va multumesc.
Buna ziua.
Revi cu o intrebare,pt cineva care ma poate ajuta, sunt intr-un proces cu unchiul meu partaj judicar, in care el cere reductiune testamentare(eu am testament facut de bunicul meu = tatal dumnealui in care imi lasa mie nepot toate bunurile mobile si imobile),mentionez ca mama mea a decedat, vreau sa stiu ce inseamna reductiune testamentara? se poate anula testamentul?
Va multumesc si astept raspuns.
bunicul meu cit a trai mi-a lasat un testament mie (nepot)si celor lanti copii ai lui( 3la numar)nu le-a lasat nimic, intre timp bunicul a murit ,bunica a trait cu mine si cu mama mea in casa si eu am fost cel care a avut grija de dinsa atit in timpul vieti cit si dupa inmormintare(a murit acum 5 ani) facind inmormintare parastase.............
acum 2 luni a murit si mama mea ,deci au mai ramas doi frati care pina acum nu au avut nici o pretentie la avere(este vorba de unchi) care acum se ridica cu pretenti foarte mari mai ales ca pina acum nu l-a interesat nimic .
Din intimplare am descoperit prin acte ca dupa bunicul meu sa facut sucesiune unde cei 3 copi si bunica sunt mostenitori legali dar nu sa specificat nimic de testament cu toate ca era inregistrat la primarie si era in 3 exemplare unul aflinduse la arhive.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce trebuie sa fac sa imi pastrez casa in care am trait 30 de ani si am investit in ea.