avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Activitate FearS

Activitate FearS

Am rezolvat, multumesc pentru raspunsuri !
Celui care mi`a raspuns mai sus, Adrian, problema era ca vinovatul nu isi recunostea vina, societatea de asigurari, nestiind a cui e vina nu poate sa ma despagubeasca.
Eu am vorbit cu cel care m`a lovit, pana la urma si`a recunoscut vina si am mers amandoi la asigurator sa facem totu pe cale amiabila.
Acolo am intampinat alte probleme, asiguratorul mi-a zis ca trebuia venit la ei in 24 de ore de la producerea accidentului. Eu cand am fost la ei prima oara nu au vrut sa imi inregistreze nici o cerere de despagubire, intrebandu-ma in baza a ce? daca asiguratul nu isi asuma raspunderea. Eu i`am zis in baza articolului pe care l-ai postat tu aici dar degeaba. Pana la urma am formulat o cerere sa mi se zica ce acte trebuie sa prezint cu care sa atest ca am fost pe la ei. Mi`au inregistrat cererea dupa ce am insistat mai mult timp si am pierdut mai multi nervi.O alta problema intampinata a mai fost ca am avut date declaratii la politie, desi nu scria in declaratia de la politia cine a fost vinovatu, a zis ca e in contradictoriu si ca sa mergem la politie sa ne faca proces verbal. Am fost la politie cu cateva zile in urma si a zis ca nu poate face PV pentru ca s-a intamplat pe spatiu privat si nu vrea sa faca. Pana la urma am fost si la sefa de tura a statiei Lukoil si a facut ea un Proces Verbal de Incinta. Cand am ajuns inapoi la asigurator, am zis sa zicem ca mergem pe culpa comuna ca nu mai puteam de nervi, desi celalalt isi asumase toata vinovatia.
Intr-un final si cu mare noroc cei de la asigurare au primit un telefon de la bucuresti sa nu mai deschida nici un dosar, si mi`au dat un numar la care sa sun. Am sunat si am vorbit cu cineva de la bucuresti, mi-au deschis dosarul prin telefon, si nu a mai fost nici o problema. Despagubirile vor fi suportate in totalitate de ASIROM.
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!
El a declarat ca sefa de statie mi-a spus ca nu am voie sa parchez acolo, iar eu am sfidat-o, ceea ce este o mare minciuna, nici macar nu a vorbit cu mine. Sper sa se vada locul unde am parcat masina pe una dintre camerele benzinariei. Eu am martor pe cel care a fost cu mine si atunci cand am parcat masina si atunci cand am luat masina, dar probabil si el o sa ii aibe pe angajatii benzinariei. El a declarat ca eram oprit exact in dreptul semnului de interzis. Nu inteleg, daca au venit cei de la politie acolo dupa momentul accidentului e posibil sa nu fi facut poze ? Eu am facut o poza cu telefonul, dar poza este facuta seara si nu se vede prea bine. Am vorbit cu unul dintre oamenii caruia i`a ridicat masina de la cealalta intrare, si a spus ca pentru a nu i se face proces verbal politistul i`a pretins o suma de bani. Ma gandesc ca asa a facut si cu cel care m-a lovit.
si are relevanta daca este pe spatiu public sau privat ? Cisterna de la Lukoil nu apartine de aceasta firma, este a unei firme de transport. Daca eram parcat sa zicem jumatate de masina pe spatiu privat, jumatate pe spatiul public, avea dreptul imi faca daune la masina ? E posibil sa nu castig procesul ?
Pe scurt, am parcat masina in benzinarie. In spatele masinii era semnul INTERZIS, nu l-am depasit, si mi`am gasit masina lovita in partea din spate-stanga cu un bilet "Eu am fost. Mergeti la politie". In spatele masinii era calea de acces a celui care alimenta benzinaria. Cel care m`a lovit, cisterna, m`a agatat cu spatele cisternei, dar cu fata a trecut. Am inteles ca acolo a venit politia dupa ce am fost accidentat, eu nu stiu nimic, dar el avea o declaratie data la politie cum ca am fost trecut cu masina de semnul Interzis, insa nu i s`a facut proces verbal. Am mers la politie, un politist fara chef de munca mi`a zis daca am casco sa merg la casco, daca nu sa ma intorc la politie. A doua zi m`am intors la politie am dat declaratie, si am mers cu celalalt unde avea asigurare la ASIROM. El vrea culpa comuna, dar eu nu sunt de acord. M-am intors cu el la politie, acelasi politist fara chef nu a vrut sa faca proces verbal pe motiv ca s-a intamplat pe spatiu privat. Din cate am inteles de la politist benzinaria e spatiu public, dar daca am trecut de semnul interzis e spatiu privat. Alte 2 masini au fost ridicate de firma de ridicari de la cealalta intrare de catre o firma de ridicari auto.
Vreau sa il actionez in instanta pe cel care m`a lovit. De ce nu mi`au ridicat masina nici inainte, nici dupa ce mi`au lovit`o? Ce este de facut ?