avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate scandurica

Activitate scandurica

Buna seara, Angajatorul are dreprul sa ma oblige sa iau intai toate zilele de concediu aferente 2024 si apoi sa pot lua zilele de concediu ramase neefectuate aferente 2022,,2023 ? Este o lege noua sau alta modificare legala in acest sens ? Va rog daca se poate sa imi spuneti ce lege pot invoca pentru a-mi face dreptate.multumesc mult
Buna ziua, Va rog mult sa imi spuneti articolul si legea in baza careia se face plata zilelor de concediu la demisie.multumesc mult
Buna seara, La incetarea contractului de munca prin demisie angajatorul plateste zilele de concediu neefectuate la valoarea venitului din contractul de munca sau la valoare incasata lunar (este o suma mai mare cu 25% fata de cea din contract ). Daca in 2024 nu am efectuat nici 1 zi de concediu si am 10 zile ramase din 2023 se platesc toate ?
multumesc,
Dalila Boteanu
Buna seara,
Cum se calculeaza indemnizatia de concediu de odihna in situatia in care venitul lunar este compus din venitul din contractul de munca si o prima care are caracter permanent dar care nu este prevazuta in contractul de munca ? La incetarea contractului la ce valoare se vor plati zilele de concediu de odihna neefectuate ?multumesc
perioada 01.01.1990-30.06.1992
Buna seara, Cum se vor calcula pensiile dupa noua lege aplicabila din 2024 ? Ma intereseaza daca merita sa ma pensionez anticipat in decembrie 2023 sau la limita de varsta in mai 2024.multumesc
Buna seara, Daca in perioada 1990-1992 am avut grupa I de munca se considera vechime cu reducerea varstei standard de pensionare ? multumesc
Buna ziua, Sunt pensionar si in anul 2023 (ianuarie si februarie) am primit cuponul si banii cu impozit pe venit 10% retinut la ce depaseste 2000 lei desi trebuia sa fie scutit de impozit pe venit (10%) pana la 3000 lei . Va rog sa imi spuneti daca CNPP au calculat gresit pensiile sau aplica legea corecta. multumesc
Buna seara,La bl.M7 de pe Splaiul Unirii 35 presedintele refuza sa inlocuiasca tevile comune de apa rece si calda deoarece tolereaza datorii de peste 30000 din partea unor locatari si practic fondul de rulment este deturnat. Cum poate fi obligat sa faca reparatiile deoarece deja o teava a cedat si am fost inundata .multumesc