avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Rammona

Activitate Rammona

PS
Daca doresc sa apelez la o firma care sa se ocupe de tot ce implica aceasta dezmembrare ce tip de firma trebuie sa fie: notariat, de geodezie, avocatura, imobiliara, cadastru etc. iar sediul ei tr sa fie obligatoriu din judetul giurgiu, unde se afla terenul?
Buna ziua! Va multumesc pt raspunsuri!
Terenul l-am cumparat pe 08.10.2009 cf. Contractului de V-C, deci notarul trebuia sa ne inmaneze (cel putin) copii de pe planurile, schitele terenului care face obiectul tranzactiei, de pe extrasul de carte funciara, de pe toate documentele prezentate de vanzator?
In contract scrie ca terenul are nr cadastral si ca este inscris in cartea funciara. Intrebare: eu cum pot intra in posesia unui document oficial care sa ateste ca nr cadastral exista si ca terenul este inscris in cartea funciara? Este suficient sa fie stipulate in contract? Pentru dezmembrarea terenului voi avea nevoie de acte care sa ateste nr cadastru actual sau faptul ca este inscris in cartea funciara?
Ce acte contine documentatia cadastrala de dezmembrare si de unde se obtin?
Mentionez ca terenul este situat pe raza judetului Giurgiu.
As dori sa stiu ce tipuri de acte sunt necesare pentru iesire din indiviziune si care sunt pasii de urmat. Mentionez ca am cumparat un teren de 1100mp extravilan impreuna cu o alta familie iar acum am dori sa impartim terenul in doua.
Si inca o nelamurire, la incheierea contractului de vanzare cumparare am primit de la notar doar contractul de vanzare cumparare. trebuia sa ne inmaneze si alte documente cum ar fi planul terenului in posesia caruia am intrat, un istoric etc ?