avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate nosugar

Activitate nosugar

Răspuns la discuția Radiere autoturism
Deci? Nu are nimeni o solutie concreta la problema mea?
Răspuns la discuția Radiere autoturism
Chiar asa sa fie un vid legislativ in legatura cu aceasta problema si sa nu existe o cale legala de rezolvare? Am vazut mai multe opinii pe acest forum, variante cu instanta de judecata, declaratie notariala, etc. Exista cineva care a avut o problema similara si a rezolvat-o? Daca da, in ce fel?
Buna seara. Revin cu o intrebare care a mai fost pusa pe acest forum, dar din ce am citit in celelalte topicuri, au existat pareri diferite cu privire la modalitatea de rezolvare a problemei. Concret, am instrainat un autoturism acum peste 10 ani, fara a incheia un contract de vanzare-cumparare, autoturismul avand din acel moment mai multi proprietari si pierzandu-i urma. Autoturismul in cauza are ITP-ul si asigurarea expirate de peste 4 ani, ceea ce ma face sa cred ca nu se mai afla in circulatie. Care este varianta legala de a-l radia din evidentele fiscale, pentru a nu mai fi nevoit sa platesc impozit anual, desi eu nu ma mai folosesc de el? Va multumesc pentru timpul acordat si astept parerile dvs. O seara buna.
Am inteles. Multumesc pentru raspuns. Deci tot la notar ajung in cele din urma. Alta varianta mai ieftina nu exista?
Buna ziua. Doresc sa achizitionez un apartament, insa in momentul de fata nu detin intreaga suma de bani, putand sa ii scot din banca peste cateva saptamani. Proprietara doreste incheierea unui antecontract si sa ii dau un avans, pentru a fi sigura ca voi cumpara locuinta. Am fost la un notar si m-am interesat si pretul unui antecontract este de 300 lei. Intrebarea mea este: daca as incheia cu proprietara un model de antecontract care se gaseste pe internet, eventual in prezenta unor martori si pe care ulterior sa il autentific notarial, ar avea aceeasi valoare juridica ca unul incheiat in fata unui notar? Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Schimbare proprietar apartament
Multumesc mult pentru raspunsuri. O seara buna.
Răspuns la discuția Schimbare proprietar apartament
Multumesc pentru raspuns.
Este vorba de un apartament cu o valoare de cca. 25000 E. Sa inteleg ca ma costa minim 1000 de E? As putea sa trec o valoare mult mai mica in contract, simbolica, pentru a fi costurile mai mici? Nu o sa atace contractul fratii. Nu ar fi mai avantajoasa dpdv financiar o donatie? Sper ca nu v-am stresat cu intrebarile mele, nu prea am cunostinte de drept civil.
Buna seara. Am si eu o intrebare la dvs. si sper sa ma puteti lamuri.
Parintii doresc sa imi treaca apartamentul pe numele meu pentru a evita eventuale probleme ulterioare legate de succesiune.
Este cumva nevoie de semnatura celorlalti frati cum ca sunt de acord cu acest lucru, desi in contractul apartamentului proprietari figureaza doar parintii?
Cam care ar fi costurile totale pentru a face acest lucru?
Sunt si alte variante in afara de contract de vanzare-cumparare notarial?
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Multumesc pentru timpul acordat.
O seara buna.