avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar apartament

Buna seara. Am si eu o intrebare la dvs. si sper sa ma puteti lamuri.
Parintii doresc sa imi treaca apartamentul pe numele meu pentru a evita eventuale probleme ulterioare legate de succesiune.
Este cumva nevoie de semnatura celorlalti frati cum ca sunt de acord cu acest lucru, desi in contractul apartamentului proprietari figureaza doar parintii?
Cam care ar fi costurile totale pentru a face acest lucru?
Sunt si alte variante in afara de contract de vanzare-cumparare notarial?
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Multumesc pentru timpul acordat.
O seara buna.
Cel mai recent răspuns: nosugar , utilizator 21:28, 12 Ianuarie 2015
Act de vanzare cumparare este cel mai bun, costul este in functie de imobil, poate fi si 1000 eur si 5000 eur. Actul poate fi atacat de frati daca se constata ca este donatie deghizata, adica daca dvs. nu ati avut banii (si nu puteti face dovada) pentru plata pretului trecut in contractul de vanzare. Este un risc mic, deci merita incercat.
Multumesc pentru raspuns.
Este vorba de un apartament cu o valoare de cca. 25000 E. Sa inteleg ca ma costa minim 1000 de E? As putea sa trec o valoare mult mai mica in contract, simbolica, pentru a fi costurile mai mici? Nu o sa atace contractul fratii. Nu ar fi mai avantajoasa dpdv financiar o donatie? Sper ca nu v-am stresat cu intrebarile mele, nu prea am cunostinte de drept civil.
Sa inteleg ca ma costa minim 1000 de E?

Ati inteles eronat
Utilizatorul a indicat 2 sume distincte extreme
Valoarea de tranzactionare este conditionata de caracteristicile tehnice=grad confort, suprafata,cartier,localitate
Donatia este scutita de impozit,dar va revine obligatia sa achitati onorariu notar si taxa de intabulare.
Taxele notariale sunt calculate in functie de valoarea tranzactiei.
Donatia intre rude de gradul i pana la gradul III inclusiv, nu va costa decat onorariul notarului si taxa de trecere a noului proprietar in cartea funciara,

nosugar a scris:
Sa inteleg ca ma costa minim 1000 de E?

Nu neaparat mai mult, poate sa fie si mai putin de 1000 eur, insa nu cu mult mai putin.


nosugar a scris:
As putea sa trec o valoare mult mai mica in contract, simbolica, pentru a fi costurile mai mici?

Nu se poate. Notarii au grilele lor sub care nu au cum sa coboare (in schimb ..pot sa urce). Asta e.


nosugar a scris:
Nu o sa atace contractul fratii. Nu ar fi mai avantajoasa dpdv financiar o donatie?

Este avantajoasa donatia dpdv financiar (cam jumate de pret fata de vanzare), insa ...poate fi atacata cu usurinta (adica nu este asa sigura).


P.S. Nu ne-ati stresat, in fond ...aici, o facem de placere.
Multumesc mult pentru raspunsuri. O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire rosualbastru rosualbastru buna ziua,as dori sa stiu care ar fi medoda cea mai sigura prin care parintii mei imi lasa un apartament si care nu poate fi atacata niciodata si care ar fi ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare dragalashul24 dragalashul24 Buna ziua! Eu si sotul meu vrem sa cumparam un apartament de la socrii mei cu contract de vanzare cumparare. Un jurist ne-a spus ca se poate trece in ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare-cumparare desi exista un testament ralucapopescu ralucapopescu Buna ziua , Mama mea detine un apartament la care ar avea drept de mostenire fiica sa , adica eu si fiul fratelui meu decedat; Exista un testament facut de ... (vezi toată discuția)