avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate sally_daisy

Activitate sally_daisy

Răspuns la discuția Inselatorie
kyrakyra_65 a scris:

Avansul se pierde doar daca din banii respectivi s-a cumparat ceva! Daca cumperi de la un magazin ceva , il poti returna daca te duci cu el inapoi si spui ca nu este bun ca marime , sau l-ai primit cadou si nu iti este bun sau orice alt motiv. Daca nu primesti banii inapoi te duci si faci reclamatie la protectia consumatorului. Eu am primit banii inapoi intotdeauna cand am mers cu un produs inapoi la Carrefour , Lidl , Auchan . Am primit o tastarura cadou si am returnat-o pt ca nu imi doream acel model.Poate ati putea ca in banii respectivi de 500 ron sa va lucreze ceva ! In baie sau bucatarie ! ,,,,,Eu am dat un ap. in chirie si am primit un avans ca sa le retin apartamentul , dupa 8 zile au revenit si si-au cerut banii inapoi ca au gasit ceva mai ieftin! Le-am returnat banii inapoi , mai putin suma care reprezenta cheltuielile cu transportul si anuntul . Oricum acesti zugravi lucreaza la negru, faceti o sesizare la finante....sau sa va lucreze de banii respectivi.

Aveti dreptate, lucrez intr-o companie mare si legea spune ca poti returna orice produs in termen de 30 zile. Avem frecvent situatii in care clientii returneza produse fie si numai pentru ca nu le mai place cum se aseaza in casa. Sau avem clienti care achita avansuri, le emitem facturi si apoi renunta la achizitie. Nu se pune problema insa de a nu le returna sumele respective. Facturile se storneaza si returnam banii clientilor. Cu atat mai mult, cei in cauza nu numai ca nu au prestat nici un serviciu, dar nici nu platesc vreun impozit pentru venitul incasat, nu declara nimic nimanui. Nu pot sa cred ca legea le da tot lor castig de cauza.
Nu se mai pune problema de a lucra ceva in casa, va dati seama ca am intrat in conflict cu ei si nu intra in discutie nici un fel de colaborare viitoare.
Asa am si discutat atunci cand am renuntat la serviciile lor, le-am oferit o cota ca si comision, dar n-au fost de acord.
Asta este, traim in Romania, tara hotilor. Totusi, nu doresc sa renunt la a face ceva, ar insemna sa ma dau batuta in favoarea celor ce inteleg sa traiasca din necinste si bani nemunciti.
Multumesc pentru mesaje...o zi buna...
Răspuns la discuția Inselatorie
kyrakyra_65 a scris:

oare acesti zugravi nu pot avea probleme ca v-au luat niste bani fara sa va dea chitanta ? sau ca lucreaza la negru?! nu fac evaziune fiscala? faceti o sesizare la fisc!


Se pare ca nimeni nu pune asa problema, vinovati suntem noi ca pe banii nostri ne-am permis sa renuntam la o lucrare si nu niste escroci care si-au insusit o suma de bani fara a presta vreun serviciu...
Răspuns la discuția Inselatorie
V-as ruga dle Patrick sa-mi indicati unde anume este legiferata acea aza-zisa arvuna (nu de alta, dar doresc sa ma informez in mod corect) si ce articol spune ca suma de bani data pentru achizitia unor materiale dispare peste noapte in cazul in care nu mai doresc acea achizitie.
Daca exista vreo lege care atesta cele afirmate de dvs., evident ca ma voi supune acesteia. Faptul ca n-am cunoscut legea nu ma poate absolvi de vina de a acorda incredere unor oameni pe care i-am socotit cinstiti.

Va multumesc...
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Multumesc pentru precizari.
Răspuns la discuția Inselatorie
Dle tgeorgescu, lucrarea pentru care ma intelesesem cu ei se ridica la de 10 ori suma data de mine, iar eu i-am anuntat ca nu mai doresc aceasta lucrare inainte ca acestia sa procure vreun material (urma sa demaram lucrarea la 2 saptamani distanta).
In plus, nici n-ar fi avut timp sa procure acele materiale si nu vad de ce ar fi facut-o cu atata timp inainte, doar nu le depozitau la ei in apartament.
In al treilea rand, si daca ar fi facut-o, firesc era sa ne comunice acest lucru si noi am fi ridicat materiale insotite de bonului fiscal. Oricum, din inregistrarile telefonice purtate reiese foarte clar ca nu au cumparat nimic si ca nu doresc sa ne restituie suma data in acest scop.
In orice caz, as aprecia parerea celor indreptatiti sa dea o solutie din punct de vedere juridic, nu mai intereseaza ce opinie au unii sau altii si nu am dorit o dezbatere pe aceasta tema, fiecare isi poate motiva argumentatia tinand cont de experiente personale.
Răspuns la discuția Inselatorie
Multumesc, din inregistrarile telefonice purtate cu ei reiese clar ca am renuntat la a mai lucra cu acestia si le solicitam returnarea sumei respective, asa cum reiese foarte clar si refuzul acestora de a returna banii. Pana la urma unde sa depunem plangerea, la Politie sau la Parchet asa cum ne-a fost sugerat de dl.avocat?
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Va multumesc din suflet pentru ajutor!
Răspuns la discuția Inselatorie
Stimata dna, zugravii in cauza nu-mi efectueaza nici un fel de lucrare, nu au facut nimic pentru banii incasati si acesta este motivul pentru care ii acuz de abuz de incredere. Sigur ca in cazul in care ar fi prestat vreun serviciu in beneficiul meu eram buna de plata, lucrurile stau insa altfel. Au luat banii si pe aici ti-e drumul..
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Va multumesc dle. Tudor Valeriu, tata era pensionat la data decesului, iar codul numeric personal il avem. Din experienta dvs.credeti ca acest demers va avea succes?

Va doresc o zi buna in continuare..
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Multumesc din nou pentru informatii. Tata a decedat in octombrie 2001, iar intreprinderea de unde a iesit la pensie nu mai exista in prezent. In acest caz, cine imi poate elibera acum adeverinte din care sa reiasa incadrarea intr-o grupa de munca superioara (in cazul lui chiar este vorba despre asa ceva)?