avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate papic

Activitate papic

Răspuns la discuția Convocator dupa incetare CIM
de prezentat nu ma prezint la convocator, nu am semnat convocarea deoarece nu sunt in localitate (stiu din intern ca voi fi citata) am salariul aferent lunii octombrie si zilele de concediu neefectuate care trebe sa mi le plateasca au dreptul de ami retine banii? daca imi retin banii unde ma adresez itm-lui? in caz ca imi trimit din nou convocator am obligatia sa ma prezint?ce as putea sa fac sa -i opresc sa nu ma mai hartuiasca?
In octombrie 2017 am incetat activitatea la firma , dupa efectuarea preavizului confor cim, decizia de incetare am primit-o semnata de admistrator, dupa trei saptamani in luna noiembrie mi se emite un convocator sa ma prezint la comisia disciplinara pe saptamana viitoare.(am lucrat pe postul de director magazin). Ce baza legala au ? eu nu mai sunt angajata la firma respectiva,
firma de transporturi platitor tva cum facturez taxele de drum cu tva sau fara ( taxe de drum pe comunitate care nu au tva) trebe sa le facturez clientului pt ami recupera taxele (clientul imi cere factura fara tva)
Discuție recuperare TVA
Firma nou infiintata din decembrie 2015 activitate transporturi, dupa cat timp pot sa cer recuperare TVA? este legat de cifra de afaderi? pot cere doar dupa un an de la infiintare firma?
am lucrat intr-o firma mi sa retras garantie in fiecare luna acum imi este suspendata cim pt ingrijire copil am dreptul la garantie? sa-l cer acum peste 2 ani nu stiu daca va mai exista firma respectiva
Răspuns la discuția Plata CM
ianuaarie venit 688
februarie 850 martie 850
aprilie 995
mai 955
iunie 850 acestea sunt sumele exact de pe adeverinta de la casa de pensii la rubrica venit realizat in conditii normale
Buna ziua
Cum se calculeaza concediul de odihna in 2014 nu mi-am efectuat concediul de odihna am salarul minim pe economie din 7 iulie am intrat in concediu de risc maternal din 1 octombrie pana in 31 ianuarie 2015 concediu de maternitate din 1 februarie pana in 3 martie cooncediu de odihna cum se calculeaza suma pe care trebua sa primesc pt concediu 20 zile am avutt pe februarie ce suma trebua sa primesc cat la suta din dalar se primeste in timpul concediului eu am primi 550 roni mi se aper foarte putin chair daca se calculeaza sin salariul de 850 roni brut cat ama avut pana cand am intrat in risc maternal

salar net luna iunie 2014-636ron-20zile lucrate
mai 2014-689ron16 zile lucrate 5zile co
aprilie 2014-718 ron 21 zile lucrate
Răspuns la discuția Plata CM
in concediu de risc maternal am intrat in 7 iulie 2014, din 1 octombrie 2014 in prenatal pana in 31 ianuarie ( am nascut in 12 noiembrie )salariile brute pe lunile ianuarie -iunie 850 pe fiecare luna .
in luna mai am avut 5 zile de concediu de odihna
Răspuns la discuția Plata CM
va multumesc de raspuns . in pe luna ianuarie am toata luna cm si am primit 658 roni tot atata am primit si pe luna decembrie pt luna intreaga de cm si baza de calcul e diferit mie imi iese mai mult daca calaculez supa cum mi-ati dat exemplu de calcul
va rog ajutatima
Discuție Plata CM
Buna Ziua
In anul 2014 am fost in cm mai precis din iulie in risc maternal dupa acea in prenatal si postnatal. am salariu minim pe economie in fiecare luna am primit diferite sume. Am fost sa scot o sdeverinta su stagiul de cotizare de la casa de pensii pe care la rubrica 3 Cuantum prestattii asig . sociale sunt urmatoarele pe ianuarie 2014 suma de 153 am avut 4 zile de cm. luna iulie 2014, suma de 664 -19 zile medical, lunile august -decembrie 2014 suma de 804 iar ianuarie 2015 suma de 845 ma derutat faptul ca in ianuarie 2014 pe cele 4 zile de medical am primit 153 de roni exact ca si pe sdeverinta de la casa de pensii iar in rest nu am mai primit sumele de pe adeverinta. va ros ajutatima trebuia sa primesc sumele de pe adeverinta care vbam scris sau se calculeaza altfel
.