Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CM

Buna Ziua
In anul 2014 am fost in cm mai precis din iulie in risc maternal dupa acea in prenatal si postnatal. am salariu minim pe economie in fiecare luna am primit diferite sume. Am fost sa scot o sdeverinta su stagiul de cotizare de la casa de pensii pe care la rubrica 3 Cuantum prestattii asig . sociale sunt urmatoarele pe ianuarie 2014 suma de 153 am avut 4 zile de cm. luna iulie 2014, suma de 664 -19 zile medical, lunile august -decembrie 2014 suma de 804 iar ianuarie 2015 suma de 845 ma derutat faptul ca in ianuarie 2014 pe cele 4 zile de medical am primit 153 de roni exact ca si pe sdeverinta de la casa de pensii iar in rest nu am mai primit sumele de pe adeverinta. va ros ajutatima trebuia sa primesc sumele de pe adeverinta care vbam scris sau se calculeaza altfel
.
Pe perioada concediului medical, baza de calcul a CAS nu este valoarea indemnizatiei platite, ci 35% din salariul mediu pe economie, proportional cu zilele lucratoare platite din concediul medical.
In fiecare luna de CM, vi se retine CAS 10,5% calculat din baza de mai sus (nu din valoarea indemnizatiei sau din salariul brut).
Pe anul 2014 salariul mediu pe economie a fost de 2298 lei.
35% x 2298 = 804 lei

ianuarie 2014 (21 zile lucratoare) - pt. 4 zile de CM baza de calcul CAS este 804/21 x 4 =153
iulie 2014 (23 zil lucratoare) - pt.19 zile de CM calculul este 804/23 x 19 = 664
lunile august - decembrie 2014 baza este 804 (CM luni intregi)

Pentru anul 2015 salariul mediu este de 2415 lei.
35% x 2415 = 845

ianuarie 2015 (20 zile lucratoare) - 845 (CM toata luna).

In concluzie, nu aveti diferente de bani de solicitat.
va multumesc de raspuns . in pe luna ianuarie am toata luna cm si am primit 658 roni tot atata am primit si pe luna decembrie pt luna intreaga de cm si baza de calcul e diferit mie imi iese mai mult daca calaculez supa cum mi-ati dat exemplu de calcul
va rog ajutatima
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna in care s-a lucrat, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Codul fiscal:
ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;....

Spuneti care este data exacta de cand ati intrat in concediu de maternitate si care au fost veniturile brute din cele 6 luni anterioare. (nu sumele nete, calculele se fac doar cu sumele brute).
in concediu de risc maternal am intrat in 7 iulie 2014, din 1 octombrie 2014 in prenatal pana in 31 ianuarie ( am nascut in 12 noiembrie )salariile brute pe lunile ianuarie -iunie 850 pe fiecare luna .
in luna mai am avut 5 zile de concediu de odihna
ianuaarie venit 688
februarie 850 martie 850
aprilie 995
mai 955
iunie 850 acestea sunt sumele exact de pe adeverinta de la casa de pensii la rubrica venit realizat in conditii normale
papic, utilizator