avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters106950

Activitate ContSters106950

Unde gasesc toate mesajele care lipsesc din contul meu?
Florincon
ContSters256771 a scris:

Si eu consider ca este o activitate tehnica. Din cate stiu eu dirigintele are anumite responsabilitati in buna functionare a santierului.

Din postura de consultant ar da doar sfaturi fara sa semneze niciun raport pe santier.


Ma judec cu ANAF, aceasta este una din teme. Am pierdut in prima instanta.
dar in APEL, am castigat.
Cei doi ani modificati cu 16%, vor reveni
la 3% la rejudecare.
La fel toate materialele de constructii pt lucrari terminste si incasate, pe 5 ani in urma, ce au fost scoase de control din evidenta contabila din lipsa de NIR si BC, revin loc.
Florincon.
florincon a scris:

cateldestept a scris:

Ati rezolvat pana la urma incadrarea activitatii de dirigentie de santier?
Am exact aceeasi problema, dirigentia de santier este consultanta cu impozit pe profit 16%, sau prestare de servicii cu impozit pe venitul microintreprinderilor?


Am rezolvat!

Ma judec cu ANAF, aceasta este una din teme. Am pierdut in prima instanta.
dar in APEL, dupa am castigat.
Cei doi ani modificati cu 16%, vor reveni
la 3% LA rejudecare.
LA fel toate materialele de constructii pt lucrari incasate, pe 5 ani in urma ce au fost scoase din evidenta din lipsa de NIR si BC, revin loc.
Florincon.

cateldestept a scris:

Ati rezolvat pana la urma incadrarea activitatii de dirigentie de santier?
Am exact aceeasi problema, dirigentia de santier este consultanta cu impozit pe profit 16%, sau prestare de servicii cu impozit pe venitul microintreprinderilor?

Ma judec cu ANAF, aceasta este una din teme. Am pierdut in prima instanta.
dar in APEL, dupa am castigat.
Cei doi ani modificati cu 16%, vor reveni
la 3% LA rejudecare.
LA fel toate materialele de constructii pt lucrari incasate, pe 5 ani in urma ce au fost scoase din evidenta din lipsa de NIR si BC, revin loc.
Florincon.
alti constructori procedeaza la fel(nu este o scuza pt mine), si nici cele doua contabile avute nu au spus ca trebuiesc intocmite.
Au sustinut ca daca nu am magazie de materiale, nici magazioner, si nici un material introdus in gestiunea magaziei, ci in opera imediat, nu necesita nir si bc.
Am considerat ca nu este normal sa fac nir si bc daca materialul luat din magazin ajunge direct la beneficiar care vizeaza factura, apoi situatia de lucrari, procesul verbal de receptie, si plateste lucrarea.
Am prezentat la control o lista cu facturile de materiale cuprinse in fiecare lucrare, deoarece au spus ca nu pot sa afle ce materiale sunt introduse in lucrari, daca nu am bon consum.
Dar de exemplu pt o factura cu 10 t otel beton, fac nir si apoi bc pt Vasile de 10 t, si lui Vasile ii duc 7 tone si 3 t le vand la alta persoana. Vasile vizeaza toate actele si plateste lucrarea. In acest caz toate actele sunt ok?
Sunt de acord cu amenda, penalizare, ceva..., dar sa elimini matrialele cand lucrarea este receptionata si platita, o consider.... , cava ilogic.
Pe langa acest aspect au fost eliminate si majoritatea facturilor de telefonie, bonurile de motorina, mausi, tastatura, monitor, casti pt telefon mobil, si multe altele.
Am facut contestatie, astept raspuns.
Pana atunci caut un raspuns competent si consultatie retribuita eventual cu sustinere in continuare a cauzei in instanta.
Inca o intrebare: cum poate verifica controlul o lucrare de constructii cu pret specificat in contract de lei/mp construit sau pe total lucrare, la rosu sau la cheie, deci fara deviz sau situatie de lucrari. Este specificat undeva in lege ca trebuie sa faci deviz pe categorii de lucrari cum se fac la lucrarile de volum mare?
Cu multumiri !
Firma mica de construcții.
Conform căror acte normative și în ce mod se penalizează neemiterea de nir-uri și bonuri consum pt materiale de constructii cumpărate de firma, cu facturi. Acestea sunt transportate de firma sau vanzator, direct la beneficiari care vizează facturile ca au primit materialele, ele sunt introduse apoi în contabilitate, și în final cuprinse în situații de lucrări. Avand initial contract pt lucrari și la final proces verbal de recepție la terminarea lucrărilor, acestea sunt achitate de beneficiar de câțiva ani. Un control anaf poate elimina aceste facturi in totalitate din evidenta contabila cu consecințele de rigoare(legate de tva, impozite, penalizari), pe motiv ca nu exista aviz expeditie, nir-uri, bon consum pe fiecare beneficiar? Deși repet beneficiarul a vizat toate actele care certifica ca a primit materialele care au fost introduse în opera, a recepționat si achitat lucrarea conform situațiilor de lucrări.
Aștept păreri. - See more at: [ link extern ]
Răspuns la discuția recuperare proprietate
complectez o omisiune la cele mentionate mai sus"" POSESIE pe care o exercit netulburat de peste 30 ani, fara act de proprietate.""
Răspuns la discuția recuperare proprietate
Am aflat:
Actualul proprietar a cumparat dreptul la 1/3 indiviza in 2005.
In actul de VC scrie ca ""vanzatorul preda cumparatorului dreptul de proprietate indiviza in cota de 1/3 cuprivire la suprafata de x mp, precum si POSESIA cu privire la diferenta de 2/3""
Am luat un extras de Carte Funciara de de informare, acolo sunt trecuti incepand cu 2005 trei proprietari in indiviziune, 1/3 actualul proprietar, cate 1/3 pt cei doi mostenitori.
Am depus in numele celor doi mostenitori la administratia financiara toate documentele legate de mostenitore plus Declaratie pt stabilirea impozitului pe cladire si teren cu valorile din actul de mostenire. Am primit Decizie de Impunere pt cele 2/3 plus majorari pe ultimi cinci ani.
Nu cunosc daca a platit si actualul proprietar impozit pe cele 2/3 incepand cu momentul cumparari a 1/3 in 2005.
Poate folosi in instanta cumparatorul a 1/3, dreptul de POSESIE de peste 30 ani mentionat in actul de VC, pt a folosi uzucapiunea ?
Răspuns la discuția recuperare proprietate
cu multumiri,
totusi ce se mai poate face daca este facuta Uzucapiune?
Răspuns la discuția recuperare proprietate
scuze, banuiesc ca trebuie sa apelez la un avocat dar doresc sa cunosc si pasi care sunt de urmat.