avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate juris0203

Activitate juris0203

Răspuns la discuția fostul BAROU CONSTITUTIONAL


...
Inca ceva, in conceptia mea (si e imposibil ca avocatii lui Bota sa nu se prinda) un magistrat care i-a admis sa exercite avocatura poate fi urmarit penal pentru complicitate. Ganditi-va, imi vie mie denuntul penal. Ii dau curs, incep u.p. si sub coordonarea mea se vor strange probele. Ori probele de baza sunt acele incheieri de sedinta prin care respectivii au fost admisi la bara sau rezolutiile/ordonantele procurorilor. Nu mai zic de cele care ,,certifica legalitatea" ,,baroului". Trebuie sa incep u.p. si impotriva acelor magistrati si sa conexez cauzele.
...
Sincer, daca vreti ceva de la noi, trebuie o hotarare judecatoreasca prin care activitatea UNBR-Bota sa fie declarata in afara legii.
Dar si atunci se va musamaliza, cum sa raspunda penal atatia magistrati?
V-am salutat!




Nu vad de ce ar trebui sa raspunda penal atatia magistrati pt complicitate la infract de exercitare a unei profesii fara drept din moment ce in cazul lor lipseste un element important, subiectiv, anume VINOVATIA. Caracterul penal al faptei judecatorilor din speta este inlaturat, deoarece elementul subiectiv din continutul constitutiv al infractiuniii, vinovatia, este inlaturat, judecatorii gasindu-se in cel mai bun caz in eroare de fapt cu privire la lipsa calitatii de avocat a aparatorilor "Bota" ori de drept, simpla sau provocata.
Pt ca judecatorul sa poata fi tras la rasp penala trebuie sa-i imputati existenta intentiei de a contribui la savarsirea infractiunii, ceea ce in cazul de fata este complet exclus; nici ei, judecatorii, nu stiu cu ce au de-a face, infractori, uzurpatori de profesii liberale, avocati sau alta varianta hibrida.
Se pare ca nici chiar marele domn procuror nu este chiar atat de mare pe cat lasa impresia ca ar merita sa fie considerat.... sau poate ma insel!
Răspuns la discuția notariat
EVZ

Calin Stoica-Diaconovici
Joi, 08 Septembrie 2005

Bruxellesul cere liber-profesionistilor sa imbratiseze concurenta libera

Avocatii, arhitectii, notarii si alti liber-profesionisti din Uniunea Europena (UE), organizati in bresle si asociatii profesionale, s-ar putea afla in curand in situatia de a renunta la sistemele de organizare interna pe principiul castelor, ca urmare a presiunii venite de la Bruxelles.
Potrivit EuObserver, Neelie Kroes, comisarul european pentru Concurenta, a cerut luni liberalizarea pietei serviciilor oferite de liber-profesionisti, solicitand eliminarea sistemelor de autoprotectie traditionale ale breslelor, care prin diferitele reglementari interne, limiteaza concurenta. Mai exact, Kroes vrea ca asociatiile profesionale sa nu mai aiba dreptul de a elibera autorizatii de libera-practica, sa nu mai impuna grile de onorarii minime si sa nu mai interzica membrilor lor sa-si faca publicitate in mass-media. Scopul acestei reforme este imbunatatirea calitatii serviciilor oferite si eventuala micsorare a tarifelor, sub presiunea concurentei.
Potrivit datelor furnizate de Comisie, desfiintarea sistemului de casta a inceput sa fie aplicata cu adevarat numai in Danemarca, Marea Britanie si Olanda. La polul opus se afla Cehia, Cipru, Finlanda, Grecia, Malta, Spania, Suedia, dar si Belgia, unde anul acesta, Organizatia Arhitectilor a fost amendata de Comisie pentru ca stabilise ca toti membrii breslei sa ceara, ca onorariu mimin obligatoriu, nu mai putin de 12%-14% din costul unei constructii.

Breslele din Romania se adapteaza cerintelor Comisiei Europene cu viteze diferite

In Romania, Ordinul Arhitectilor (OA) se afla cu un pas inaintea colegilor din alte state membre ale UE pentru ca in 2004, impreuna cu autoritatile de resort ale statului, a modificat regula �onorariului minim�, stabilind asa-numitul �onorariu de referinta�, care nu este obligatoriu pentru membrii breslei. Fiecare arhitect isi poate face publicitate in mass-media. Cu toate acestea, OA ramane singurul organism care acorda arhitectilor dreptul de semnatura, impunand astfel limite exercitarii libere a profesiei dupa absolvirea unei facultati de profil. In breasla avocatilor din Romania, reglementarile sunt acordate, in principiu, cu cele din UE. Ca si in alte state europene insa, regulile breslei nu sunt in acord cu linia liberalizarii totale a serviciilor promovata de actuala Comisie Europeana. Statutul profesiei de avocat din 2004 a reglementat deja practicarea profesiei de catre avocatii straini, in vederea aderarii Romaniei la UE, dar prevede onorarii minime obligatorii si interzice publicitatea. De asemenea, exercitarea profesiei de avocat fara a fi membru al unui barou constituie infractiune.
Răspuns la discuția notariat
Lucrurile astea nu se intreaba cum se fac, ci doar se fac. Studentul de care iti spuneam a mers in audienta la acel notar. Tu va trebui sa mergi din cabinet in cabinet si nu vei avea avantajul unei legaturi prestabilite, ci nesansa unei cautari haotice.
Bafta in ceea ce faci cu cap si cu constiinta!
Uite si eu trec acum in anul 2. E adevarat ca la inceput faci numai generalitati. Eu m-am informat pe cat se poate din tot, am discutat, am auzit, am citit contracte de asistenta jur si altele, am mai citit forumurile, am mai intrebat si.... asa... catinel prinzi cate ceva. Eu cred ca ai o vointa mare, mobilul dreptatii e la fel de puternic, ai si o experienta iin drept de 2 ani, ii mai cunosti pe cei de pe avocatura.com, mai pui si cate o intrebare aici; se poate; nimic nu e imposibil si oricum admin ala trebuie sa plateasca pentru atitudinea de semidemiurg insolent. stii... unii se cred stat in stat. pai oameni de asemenea joasa speta care-si cultiva meschinaria din furnizat electricitate catre panouri publicitare trebuie sa se trezeasca odata la realitate. Multa Bafta.
tot eu
Răspuns la discuția pensie alimentara
da
am uitat sa ma loghez
Asta este justitia in Romania. Nu credeam ca nu stii lucrurile astea dar se pare ca esti tare amator. Tocmai de aceea te sfatuiesc daca esti din Buc sa intri pe www.baroul-bucuresti.ro la optiunea tablou avocati si sa te uiti doar pt orientare la formele de organizare ale diferitilor avocati. Vei vedea ca ele sunt CI adica cabinet individual, CA cabinete asociate si SC societati civile.

Societatile civile prezinta garantii de loialitate pt ca sunt formate din echipe de avocati sau cateva zeci de avocati iar fiecare avocat isi presteaza serviciile in numele societatii. De aceea are tot interesul sa isi castige cauza si sa-ti reprezinte intersele eficient pentru ca in joc este renumele societatii. Cheltuielile cu onorariile vor fi insa pe masura serviciuilui prestat si pe masura garantiilor de loialitate oferite. La cabinetele individuale daca nu cunosti avocatul te lucreaza marsav pe la spate cu partea adversa, de ex nu-ti incheie actele procedurale in termen iar avocatul nu raspunde pt ca el eexecuta obligatii de diligenta si nu de rezultat si chiar daca ar raspunde procedura trece prin mana decanului de barou.

In cazul tau fiind neinitiat in procese si avand de furca cu un presedinte de asociatie sfidator la adresa legii si care lasa cel putin aparenta ca s-ar descurca cu usurinta in hatisul tradarilor te sfatuiesc insistent sa-ti gasesti o SC sau sa rezolvi litigiul pe cale amiabila. Intimideaza-l. Ameninta-l ca dai asociatia in judecata, ca ti-ai gasit o armata de avocati, expune-i scurt si la obiect argumentele forte de lege in favoarea ta, spune-i ca n-are nici o sansa, gaseste solutii! Procesul asta inseamna! Gandestete de doua ori pana sa iei o decizie in privinta procesului.
Răspuns la discuția examen magistratura
achiesez la ce spunea alcali in privinta politicilor de protejare a studentilor
Răspuns la discuția notariat
Nu vreau sa-ti amputez orice sperante de implinire notariala dar accesul in lumea stampilelor aducatoare de banet este cvasiimposibil in lipsa unor legaturi inchegate. Nu conteaza atat de mult examenul de acces in stagiatura pt ca probelemele apar dupa ce l-ai promovat. Esti nevoit sa inchei un contract individual de munca cu titularul unui birou notarial, iar contractul asta reprezinta piatra de temelie pentru formarea profesionala a oricarui stagiar.

Si in in ipoteza in care inchei un astfel de contract, intri in stagiatura si promovezi examenul de definitivat ai nevoie de multe recomandari atat in sens oficial cat si in sens neoficial pentru a-ti deschide tu un cabinet notarial. Fara cabinet notarial propriu esti un nimeni; esti o mana de lucru pe calculator la redactat contracte si incheieri iar onorariul barosan pe semnaturi si stampile il ia tot titularul cabinetului notarial. Cand vei deveni notar public definitiv vei incheia fie un contract de colaborare, fie unul de munca. Vei primi o remuneratie undeva la suma de 15mil insa asta dupa o acomodare serioasa cu munca rutinanta de calculator. Pentru inceput te poti multumi cu salariul minim pe economie.

Cireasa de pe tort nu o savurezi aici, ci la momentul incheierii contractului cand pentru a deveni efectiv notar stagiar cu drepturile si obligatiile aferente acestui statut trebuie sa dai pe sub masa cel putin 10.000$, asta daca te fericeste D-zeu sau daca esti prieten de familie, regula in materie fiind insa 20.000$.

Revenind la subiectul cabinetelor fara de care nu merita sa te ostenesti sa devii notar, daca doresti sa-ti deschizi cabinet trebuie sa faci o solicitare catre Colegiul director al Camerei din care provii, Colegiu format din presedinte, vice-presedinte si inca vreo 2-3 membri ai Camerei iar Colegiul director in functie de numarul EXISTENT si NECESAR de cabinete notariale din circumscriptia vreunei judecatorii va INFORMA Consiliul National al Uniunii Notarilor Publici alcatuit la randul sau din 15 membri fiecare reprezentant al unei Camere din cele 15 existente in toata tara si intr-un final Consiliul National trimite propunerea de infiintare a cabinetului catre Ministrul Justitiei care detine ultimul cuvant.

In plus exista reguli de delimitare teritoriala intre punctele de amplasare a fiecarui cabinet notarial dintr-o localitate in asa fel incat la momentul de fata toate centrele oraselor au fost "hasurate" cu cabinete notariale iar tie, amarasteanului proaspat numit notar public cu drepturi depline, iti raman solutii periferice de amplasare a cabinetului notarial de natura sa te falimenteze cu pasi repezi din lipsa de clientela.
Poate nimeresti vreo cateva cauze succesorale de-ale vreunor babe din cartierul vecin insa laptele si mierea contractelor barosane raman celor care deja si-au intesat bine plasa relatiilor clientelare. Ai nevoi si de investitii serioase in cabinetul propriu-zis pt ca nimeni nu te gratifica cu unul de-a gata facut.

Poti observa si tu ca pana la momentul neincununat de succes al inregistrarii noului birou notarial ai de parcurs un CARNAT lung de propuneri iar pana sa mirosi prima propunere a Colegiului director trebuie sa parcurgi un alt carnat dar de data asta neoficial si de n ori mai lung al relatiilor si pilariiilor neocomuniste din interiorul Camerei.

Pt a deveni stagiar carnatul propunerilor se opreste la Colegiul director al Camerei iar pt a deveni notar public definitiv carnatul este identic cu cel al cabinetelor. Daca vrei sa aprofundezi lucrurile citeste urmatoarele acte normative: L36/1995 si Statutul UNNPR.

Regula este cea inscrisa in Legea nr.36/1995 a notarilor publici si a activitatii notariale, lege care dupa anul publicarii sale in Monitorul Oficial se pliaza perfect in linia legislativa a actelor normative marca ilici-psd-psdr-fsn-ceasca. Statutul Uniunii Nationale a Notarilor Publici din Romania din 11 februarie 1999 ti-l recomand sa-l citesti deoarece reprezinta opera de capatai a sistemului ticalosit adoptat in baza L36/1995, elaborat cu mult aplomb de Consiliul national al Uniunii si supus spre adoptare aceleiasi uniunii care, prin insasi legea firii omenesti, nu putea sa refuze o bunatate de statut atat de bine pretat pe interesele fostilor notari de stat.

Ca o ultima remarca venita in sprijinul afirmatiilor mele de pana acum aduc in atentia tuturor celor ce citesc acest mesaj ca pana in 12 mai 1995, data adoptarii L36/95, activitatea notariatelor de stat era reglementata de D. nr.377/1960 pentru organizarea şi funcţionarea Notariatului de Stat. O intrebare intrebatoare: Oare de ce o noua lege post-decembrista insa in continuare "cvasi-comunista" a trebuit sa fie adoptata de abia in 1995? Va raspund eu: ca sa se aseze apele. Iar anul acesta prin O.U.G. nr.25/2005 se abroga ART.31 din L36/95. Articolul arata asa: "Notarii publici nu pot fi cercetaţi, percheziţionaţi, reţinuţi, arestaţi sau trimişi în judecată penală sau contravenţională, fără avizul ministrului justiţiei, pentru fapte săvârşite în legătură cu exerciţiul activităţilor profesionale."


P.S.:Cu toate acestea exista si cunosc cazuri preafericite cand studenti provenind din familii cu venituri modeste au inceput sa faca practica pe langa un notar public defintiv, titular de cabinet si profesor universitar in acelasi timp. Dar astea raman exceptii de admirat si de apreciat, sanse nascute prin bunavointa unor notari insa care se vor concretiza doar cu eforturi supraumane in realitati pe masura aspiratiilor. Totusi iti urez succes in demersurile tale si mergi cu D-zeu inainte! Aux armes citoyens!!!