avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate asbinvest

Activitate asbinvest

Discuție TVA la incasare
Buna ziua !

Sint firma de tip SRL , obiect de activitate intermedieri in vanzari ( distributie fara stocare , pe baza de precomenzi de produse alimentare si nealimentare cu comenzi pe baza de camion 20 tone ) la care platesc impozit per CA de 3% , respectiv platesc TVA la 90 de zile la facturile incasate.
Imi pot recupera TVA incasat si platit la ANAF de la furnizori ( CA a lor este peste 500000 EUR ) prin compensare cu facturi ulterioare daca l-am platit la ANAF si la ei in acelasi timp prin instrument de plata aferent intregii facturi sau trebuie obligatoriu sa ma adresez la ANAF pt. recuperare TVA , lucru care ar insemna in timp la multe firme mici din Romania faliment deoarece ANAF iti dupa ~ 6-7 luni TVA de recuperat + amenzi in urma unui control pe motiv ca trebuie sa-si faca planul de amenzi ?


1.Doresc sa aflu urgent cum imi recuperez TVA incasat aferent facturilor vindute pe care l-am platit odata la ANAF , respectiv la furnizori cu bilet la ordin la primirea marfii ( adica am platit practic TVA de intrare marfa de 2 ori ) ?

2. Anul trecut am avut avut CA sub 100000 EUR , deci platesc impozit obligatoriu de 3% , care pt. activitatea firmei mele inseamna ~ 50% - 60% din adaos . Exista vreo sansa sa platesc impozit de 16% pe profit brut pt. anul acesta , semestrul financiar 3 si 4 ?
Buna ziua !

Sunt persoana cu rezidenta in Italia si cu servici pe baza de contract in Italia , orasul Milano de peste 8 ani de zile iar in Romania , loc. Darmanesti am adresa de carte de identitate ( adresa socrilor ) , respectiv am nationalitate romana in continuare . Din anul 2010 am deschis cont bancar in lei de depozit in Romania pentru garantie proiect European ( adica am facut conversie din moneda EUR in moneda LEI ( am pierdut automat ~ 2% comision bancar si am facut depozit in lei ca sa dovedesc pentru un proiect European care din pacate nu l-am obtinut nici in 2011 si nici in 2012 ) . Banca unde am depozitul imi opreste impozit 16% pe dobinda anuala ( este in regula acest lucru ) iar CAS ( Casa de Asigurari ) Bacau imi trimite executare silita in 2013 ca am de platit contributie sanatate +penalitati si accesorii ~ 600 lei ( suma reprezinta 5.5% din salariul minim brut pe economie +penalitati care culmea , ca valoare este chiar mai mare decit impozitul pe dobinda primita la banca ).
Am vorbit cu cei de la ANAF Bacau si imi spun cu stupoare ca nu au ce face si trebuie platita suma aferanta executarii silite iar daca vreau sa fac reclamatie in scris sa ma adresez CAS Bacau ( unde am si depus hirtiile din care reiese ca am rezidenta in Italia , respectiv loc de munca in Italia ).
Cu aceasta impozite stupide in Romania ( adica ~ 16% impozit pe dobinda + 5.5% impozit CAS aferent salariului minim brut pe economie , care ca valoare pt. un prag de ~100.000 lei depozit bancar inseamna sa platesti valoric ~ 30 % total impozite - CAS +impozit pe dobinda , respectiv sa faci si conversie din valuat in lei unde pierzi si acolo din comision bancar ~2% ) rezulta sa nu ai depozite bancare in Romania niciodata !!!


Doresc un raspuns urgent daca este normal sa platesc contributie de sanatate pe venituri din dobinzi bancare in Romania desi am servici si sunt rezident in Italia , oras Milano , unde platesc contributie de sanatate statului Italian ?
Răspuns la discuția TVA taxare inversa pt auto
Rog a nu se da raspunsuri eronate de persoanele ce nu cunosc legea .
Un autoturism se amortizeaza contabil pe firma in 4 ani dupa care daca vrei sa-l vinzi unei persoane fizice inclusiv tu ca actionar sau administrator unic il poti vinde cu 1 leu + TVA aferent de 24% aferent acestui leu .
Buna ziua !
SC X sint actionat in judecata de SC Y ca debitor ( X ) in baza citatiei emise de judecatoria Bacau in 30.05.2011 si termen de judecare in data de 13.07.2011 si mi se mentionea za ca sa depun intimpinare in maxim 5 zile inainte de termenul stipulat . In data de 13.07.2011 nu pot sa fiu in fata instantei si depun prin serviciul prioripost al Postei Romane probe catre Judecatoria Bacau ( 15.07.2011 – confirmare primire ) pentru aminare termen si posibilitate de a demonstra personal in fata instantei , cu urmatoarele documente din care reiese ca soldul dintre SC X si SC Y este zero : fisa analitica clienti , notificare reziliere contract de V-C din data de 13.01.2011 , in baza careia SC X a emis factura de penalitati pentru marfa primita cu probleme grave de calitate si returnata de SC Y dupa 1 an si 3 zile fara a plati valoarea returului pt. perioada de 1 an si 3 zile sau a da marfa la schimb , conform contract , respectiv bonusuri vanzari neprimite + penalitati aferente , factura de penalitati emisa de SC X catre SC Y , dovada platii ( ordin de plata bancar ) diferentei ultimei facturi achizitionate de SC X in 04.01.2011 de la SC Y din care sa scazut bineinteles factura de penalitati emisa de SC X catre SC Y .


Solutie somatiei din 13.07.2011 : Admite cererea. Somează debitoarea să plătească creditoarei în 30 de zile de la data comunicării prezentei ordonanţe suma de 6.202,13 lei reprezentând contravaloare marfă, precum şi suma de 1.153,20 lei reprezentând penalităţi de întârziere. Obligă debitoarea să plătească creditoarei cu titlu de cheltuieli de judecată suma de 39,30 lei reprezentând taxă judiciară de timbru şi timbru judiciar. Cu drept pentru debitoare de a formula acţiune în anulare în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.07.2011.

Referitor la cazul meu mentionat , pt. acesta somatie la care nu am reusiit sa ma prezint in instanta am trimis probe prin serviciul postal cu confirmare primire prin care am demonstrat ca soLdul meu este zero fata de SC Y in baza unei facturi de penalitati , reziliere contract , rest plata din ultima factura achitat cu OP dar care in fisa analitica SC Y nici nu mentioneaza de factura mea de penalitati , respectiv judecatorul nici nu a luat in calcul probele mele.
Judecatoria a produs urmatoarele erori :
1. nu a trimis prin posta comunicarea deciziei somatiei din 13.07.2011 , adica " Cu drept pentru debitoare de a formula acţiune în anulare în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.07.2011." , rezultind prin acest lucru imposibiltatea de a ma apara fara sa stiu informatii foarte importante pentru proces .
2. somatia din 30.05.2011 cu termen pe 13.07.2011 a fost trimisa prin posta in cutia postala fara serviciul confirmare primire ;
3. nu a luat in calcul nici o proba din documentele trimise si primite in data de 15.07.2011 prin serviciul postei romane cu confirmare primire din care reiese ca soldul dintre SC X si SC Y este zero .

In 16.11.2011 apare pe site-ul judecatoriei ca incuviintarea executarii silite este admisa si irevocabila ; nu am primit inca prin posta nici o confirmare scrisa a acestei hotariri de titlu executoriu , probabil deoarece au trecut doar 2 zile de la decizia instantei .

Cat de repede pot sa depun contestatie pentru anulare titlu executoriu si ce sanse sint ?
Catre ce institutie ma adresez ?
Dosarul meu este inca la judecator si nu il pot studia inca sa stiu cum imi formulez apararea .
Rog respectuos un raspuns urgent !!!


Buna ziua !

La persoanele juridice se poare face executare silita pentru debite contractuale in care este stipulat ca raspunde ca persoana juridica doar prin poprire conturi ale persoanei juridice si executare bunuri mobiliare , respectiv mijloace fixe si obiecte de inventar sau se poate executa si conturile lui de persoana fizica si bunuri personale ?
Buna ziua !
Solutie: Admite cererea. Somează debitoarea să plătească creditoarei în 30 de zile de la data comunicării prezentei ordonanţe suma de 6.202,13 lei reprezentând contravaloare marfă, precum şi suma de 1.153,20 lei reprezentând penalităţi de întârziere. Obligă debitoarea să plătească creditoarei cu titlu de cheltuieli de judecată suma de 39,30 lei reprezentând taxă judiciară de timbru şi timbru judiciar. Cu drept pentru debitoare de a formula acţiune în anulare în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.07.2011.

Referitor la cazul meu mentionat , pt. acesta somatie la care nu am reusiit sa ma prezint in instanta am trimis probe prin serviciul postal cu confirmare primire prin care am demonstrat ca sodul meu este zero fata de SC Y in baza unei facturi de penalitati , reziliere contract , rest plata din ultima factura achitat cu OP dar care in fisa analitica SC Y nici nu mentioneaza de factura mea de penalitati , respectiv judecatorul nici nu a luat in calcul probele mele.
Judecatorul de caz a produs urmatoarele erori :
1. nu a trimis prin posta comunicarea deciziei somatiei din 13.07.2011 , adica " Cu drept pentru debitoare de a formula acţiune în anulare în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.07.2011." , rezultind prin acest lucru imposibiltatea de a ma apara fara sa stiu informatii foarte importante pentru proces .
2. somatia din 30.05.2011 cu termen pe 13.07.2011 a fost trimisa prin posta in cutia postala fara serviciul confirmare primire ;
3. nu a luat in calcul nici o proba din documentele trimise si primite in data de 15.07.2011 prin serviciul postei romane cu confirmare primire din care reiese ca soldul dintre SC X si SC Y este zero .

In 16.11.2011 apare pe site-ul judecatoriei ca incuviintarea executarii silite este admisa si irevocabila ; nu am primit inca prin posta nici o confirmare scrisa a acestei hotariri de titlu executoriu , probabil deoarece au trecut doar 2 zile de la decizia instantei .
Cat de repede pot sa depun contestatie pentru anulare titlu executoriu si ce sanse sint ?
Dosarul meu este inca la judecator si nu il pot studia inca sa stiu cum imi formulez apararea .
Buna ziua !

SC X sint actionat in judecata de SC Y ca debitor ( X ) in baza citatiei emise de judecatoria Bacau in 30.05.2011 si termen de judecare in data de 13.07.2011 si mi se mentionea za ca sa depun intimpinare in maxim 5 zile inainte de termenul stipulat . In data de 13.07.2011 nu pot sa fiu in fata instantei si depun prin serviciul prioripost al Postei Romane probe catre Judecatoria Bacau ( 15.07.2011 – confirmare primire ) pentru aminare termen si posibilitate de a demonstra personal in fata instantei , cu urmatoarele documente din care reiese ca soldul dintre SC X si SC Y este zero : fisa analitica clienti , notificare reziliere contract de V-C din data de 13.01.2011 , in baza careia SC X a emis factura de penalitati pentru marfa primita cu probleme grave de calitate si returnata de SC Y dupa 1 an si 3 zile fara a plati valoarea returului pt. perioada de 1 an si 3 zile sau a da marfa la schimb , conform contract , respectiv bonusuri vanzari neprimite + penalitati aferente , factura de penalitati emisa de SC X catre SC Y , dovada platii ( ordin de plata bancar ) diferentei ultimei facturi achizitionate de SC X in 04.01.2011 de la SC Y din care sa scazut bineinteles factura de penalitati emisa de SC X catre SC Y . Mentionez ca SC Y in probele trimise la dosarul de somatie nici nu mentioneaza de factura de penalitati primita in fisa analitica ( declaratie de fals ) si deasemenea trimite ca proba de instiintare notificare somatie primire de SC X de la SC Y prin fax pe baza de confirmare robot fax , care de fapt nu este primita ( declaratie de fals ) .
In perioada 13.07.2011 – prezent ( 16.11.2011 ) nu primesc prin posta de la judecatorie nici un document ca sa aflu prin intermediul unui pieten jurist care a verificat cazul prin internet ca dosarul lui SC X are urmatorul istoric :
a. in data de 13.07.2011 , Judecatoria Bacau stabileste sa depun in termen de 10 zile actiune in anulare de la comunicare asupra somatiei ; comunicarea referitoare la solutia decisa pt. termenul de somatie din 13.07.2011 nu mi-a fost trimisa nici in prezent si am trimis catre Judecatoria Bacau in 13.07.2011 ( 15.07.2011 ) plic cu probe pt. aminare termen , conform celor enumerate m-ai sus ;
b. in data de 15.09.2011 se deschide actiunea de investire formula executorie si se admite cererea ; nici in acest caz nu sint instiintat ;
c. in data de 26.10.2011 se deschide actiunea de incuviintare executare silita si se dispune incuviintarea executarii silite in favoarea creditorului SC Y a titlului executoriu reprezentata de sentinta civila din 13.07.2011, pronuntata de Judecatoria Bacau . Irevocabila .
Din cele relatate reiese clar incompetenta studierii dosarului de judecator prin faptul ca nici nu ia in calcul probele aduse de SC X , nu reprogrameaza termenul , nu primesc instiintare pt. comunicarea referitoare la solutia decisa pt. termenul de somatie din 13.07.2011 , nu sint instiintat de investire formula executorie si incuviintare executarii silite .
In data de 16.11.2011 ma duc urgent la arhiva judecatoriei si cer sa studiez dosarul ca sa stiu cum pot sa ma apar si mi se spune sec ca dosarul este la judecator , ca o sa primesc comunicare prin posta si ca nu am posibilitate de atac deoarece hotarirea de incuviintare executare este irevocabila .
Simt ca innebunesc si ca traiesc intr-o tara in care e posibil orice !!!!

Rog urgent urmatoarele raspunsuri :
1. ce cale de atac am posibila ( contestatie titlu executoriu sau recurs sau definire alta cale de atac ) ?
2. carei instante ma adresez in acest caz pentru contestatie titlu executoriu ( judecatorie sau tribunal sau alta institutie ) ?
3. In cazul in care se trece fortat la executare fara a astepta contestatia la executare ce mi se poata intimpla daca nu am bunuri pe persoana juridica , imi golesc conturile de pe pers. juridica o perioada pina la posibilatea recursului anularii titlului executoriu , am bani doar in contul de persoana fizica ?
Buna ziua !
Am emis factura si livrat marfa SC X catre SC Y , prevazuta cu penalitati procentuale pe fata facturii ( ex. factura tine loc de contract iar in cazul depasirii termenului de plata se pot aplica penalitati de 1% ) + contract tiparit pe verso facturii , stampilata si semnata pe fata facturii .
Firma Y este in insolventa iar administrorul judiciar nu a vrut sa imi recunoasca penalitatile aferente facturii emise , semnate si stampilate de SC Y , nici in instanta .
Ce pot sa fac in acest caz ?

Astept respectuos un raspuns .
Buna ziua !

SC X am de recuperat de la SC Y aflata in insolventa , respectiv lichidare in prezent o suma de bani+ penalitati proveniti dintr-o factura avans marfa , in urma careia nu am primit nici marfa si nici banii inapoi , conform contract semnat intre administratorul X si administratorul cu drept de semnatura in firma Y , care este conform contract raspunzator si ca fidejusor , persoana fizica cu bunuri mobile si imobile . Rog respectuos urmatoarele informatii :
1. Adminstratorul judiciar nu prezentat situatia contabila din care sa reiasa ce a facut SC Y in decurs a ultimii 3 ani , conform legii insolventei ( peste 1 an de zile de la deschiderea insolventei , respectiv 3 luni de la hotarirea impusa de tribunal ) ; in acest caz cui reclam aceasta problema dezinteresata a administratorului judiciar ?
2. Pot sa deschid proces penal de inselaciune impotriva persoanei fizice - adm. cu drept de semnatura al SC Y ( X am platit a marfa in avans catre Y , iar Y a facut inselaciune motivand ca nu are marfa si nici banii sa dea inapoi ) , in calitate de fidejusor cu bunuri mobile si imobile , conform contract V-C sau trebuie sa astept sa se termine procesul de lichidare ?
3. Aceasta persoana va raspunde penal sau civil ( inchisoare ) in cazul in care nu are cu ce sa plateasca debitul ( ex. bunurile mobile si imobile sint executate de banci care au de recuperat debite cu ipoteca iar alte bunuri personale pe care nu am cum sa le cunosc le da donatie la fiu , sot sau nu declara ca sunt ale ei ) ?
4. Poate obliga faptic legea ca aceasta persoana sa dea cota parte din salariul ei obligatoriu din datorii catre SC X sau adm . al SC X ( daca v-oi exista ca firma pina cand o sa primesc vreodata bani de la Y ) ? Daca Y pleaca din tara nu i se intimpla nimic ?
5. In cazul in care pot sa deschid proces penal sau civil ma adresez judecatoriei sau tribunalului pt. proces impotriva pers. Y ?

Rog respectuos raspuns !
Răspuns la discuția CAZ DE FALIMENT FIRMA
Buna ziua !
Firma debitoare aflata in insolventa are semnat , stampilat si inserat in contractul de v-c ca raspunde si cu bunurile personale .
Cum procedez daca juridic daca din faliment nu obtin nimic ?
Eu am platit bani in avans pe o marfa si in final am beneficiat de inselaciune ?