avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate yozcalin

Activitate yozcalin

Buna ziua,
Vreau sa cumpar un teren care are declarati in CF 2 proprietari: P1 - 3/4 si celalalt P2 - 1/4 din suprafata. Ultimul extras CF este din 2007 si din pacate contine date neactualizate in sensul ca: P2 este trecut in CF cu alt nume fata de cel actual din buletin. Istoricul terenului este urmatorul: in anul 1973 s-a facut act de vanzare-cumparare intre Vanzator si P1 si P2, cum mentiunea ca P2 era casatorita cu d-nul M (fapt mentionat in actul de vanzare-cumparare). Apoi in anul 1979 P2 divorteaza de M, iar in prezent persoana M este decedata. Pana in prezent nimeni din partea d-nului M nu a cerut cota parte din teren.
Aici apare dilema mea: in CF persoana P2 are acelasi nume cu d-nul M (din timpul casatoriei), dar de atunci si-a refacut buletinul si a revenit la numele de fata.
Din cate stiu eu de la notar se poate elibera o adeverinta ca este vorba de aceeasi persoana, pe baza actului de divort (acest act zilele acestea este scos de la tribunal).
Intrebarile mele sunt:
1. In urma divortului, d-nul M are dreptul la cota parte din teren? Iar in urma decesului cine primeste acea parte?
2. Sunt sanse ca cineva sa poata ataca un eventual contract de vanzare-cumparare intre mine si vanzatorii P1 si P2?

Multumesc!