avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate sidor

Activitate sidor

Răspuns la discuția Stergere penalitati
ar fi normal ca si pentru cei care au achitat debitele la zi, inainte de aparitia ordinului sa beneficieze de stergerea accesoriilor. Dar guvernentii nostri dau legi cu aplicare retroactiva dor pentru a incasa impozite si taxe.
Am avut datorii la buget, TVA. Am achitat toate datoriile pana in 2009. Au ramas majorari si penalizari de la plata tarzie a TVA. In anul 2010 am cerut insolventa firmei. Se poate aplica ordinul si pentru cazuri de acest gen? Datoriile au fost platite au ramas dobanzi si penalitati.
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
concediul de odihna este un drept garantat de codul muncii dupa un an de munca.
Sotia lucreaza in invatamant, este in concediu de odihna, in acest timp a nascut. Poate beneficia de plata concediului de sarcina si lauzie in acelasi timp cu plata concediului de odihna?
Răspuns la discuția declaratii
multumesc
Discuție declaratii
daca am deschis procedura de insolventa mai trebuie depuse declaratii la fisc, cele pentru impozitul forfetar
Răspuns la discuția Prescriere datorii
majorarile si penalitatile pentru TVA se platesc in cont separat
daca platesti TVA declarat nu se stinge si penalitatea
Daca am acumulat la un SRL majorari si penalitati pentru intarzierea la plata TVA, majorari si penalitati calculate din 2001 pana in 2007 cand am achitat toate debitele restante, se pot prescrie aceste majorari?. Daca da in ce conditii?