Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Sotia lucreaza in invatamant, este in concediu de odihna, in acest timp a nascut. Poate beneficia de plata concediului de sarcina si lauzie in acelasi timp cu plata concediului de odihna?
Concediul medical suspendă concediul de odihnă.
concediul de odihna este un drept garantat de codul muncii dupa un an de munca.
1.Nu pot fi platite amandoua indemnizatiile simultan: cea pentru CO si cea pentru concediul de maternitate.
2. OUG 158/2005 spune:
Art. 16 - (1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
sidor a scris:

concediul de odihna este un drept garantat de codul muncii dupa un an de munca.

Dacă am considera așa, înseamnă că nu am putea beneficia de concediul pentru 2010 decât în 2011..ceea ce nu este corect.
sidor a scris:

concediul de odihna este un drept garantat de codul muncii dupa un an de munca.

1. Dar nu contesta nimeni acest drept. Numai ca dvs. il rastamaciti in favoarea dvs., cu incalcarea legii.
2. Cum credeti dvs. ca puteti, in acelasi timp, sa fiti si in concediu de odihna si in concediu de maternitate? De fapt nu asta doriti ci sa primiti ambele indemnizatii, ceea ce este ilegal (v-am dat textul de lege mai sus). Sa fim, totusi, rationali!