Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Prescriere datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Prescriere datorii

Daca am acumulat la un SRL majorari si penalitati pentru intarzierea la plata TVA, majorari si penalitati calculate din 2001 pana in 2007 cand am achitat toate debitele restante, se pot prescrie aceste majorari?. Daca da in ce conditii?
dreptul la pretentii banesti se prescriu in trei ani nu inteleg cum sa platesti penalitati din 2001
- pentru carmenmur - prescrierea creantelor bugetare se face dupa 5 ani , calculul se face incepand cu 01.01 a anului urmator nasterii creantei!!

pana in 2007 cand am achitat toate debitele restante, se pot prescrie aceste majorari?

stingerea creantelor bugetare se face in ordinea constituirii lor de exemplu debite 2001 , penalizarii 2001... etc ca urmare actualmente figurati in fisa pe platitor de la adm financiara cu un debit din 2007 si penalizari din 2007 pana in prezent
sidor a scris:
Daca am acumulat la un SRL majorari si penalitati pentru intarzierea la plata TVA, majorari si penalitati calculate din 2001 pana in 2007 cand am achitat toate debitele restante, se pot prescrie aceste majorari?. Daca da in ce conditii?

Buna ziua,

Domnilor colegi,
Nu imbatati utilizatorul cu apa rece.
Creantele bugetare practic nu se prescriu niciodata.
Este de ajuns, oricand, sa vina un inspector fiscal in control, constata nerespectarea prev. legale din Legea contabilitatii si a celor din Codul Fiscal/Codul de Pr. Fiscala si prin PV stabileste la zi debitele, penalitatile si dobanzile datorate + amenda.
De ce uitati: obligatia de a calcula corect si plati la timp impozite/taxe este a SC (contribuabil) nu a fiscului.
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov

majorarile si penalitatile pentru TVA se platesc in cont separat
daca platesti TVA declarat nu se stinge si penalitatea