avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate laura pop

Activitate laura pop

Am pensie 730lei si sint pensionata din mai 2008 cu pensie la limita de virsta.In ultimii 4/5 ani nu am lucrat si pt.asta trebuie sa platesc CAS ,pt.perioada retroactiva,practic pt.perioada dinainte de pensionare.Deci nu fiindca nu am platit corect pe perioada lucrate.De la casa de asig. mi s-a spus ca trebuie sa ma asigur pt.5 ani inainte de pensie ,dar fiindca a trecut deja un an de cind sint in pensie ,trebuie sa ma asigur doar pe 4 ani,deci pe anii 2004-2008. Nu poti deveni asigurat
din momentul intrarii in pensie ,de la sine...?
am o sentinta civila prin care cineva imi datoreaza niste bani.Am mers la executorul judecatoresc si am achitat cit mi s-a cerut ,A trecut un an si executorul nu mi-a recuperat banii pe motiv ca nu0l gaseste,apoi ulterior ca nu are proprietati,ce as putea face? va rog un raspuns. Cit are valabilitate sentinta si daca se prescrie sau nu datoria acelei persoane catre mine? va rog f.mult.
Sint pensionata din mai 2008,pensie de batrinete.Acum ca sa am calitatea de asigurat,mi se cere de catre dir.san.publ.sa platesc retroaciv pe 4 ani CAS in valoare de 300 lei ,plus penalitati 15 lei.Mi se pare aberant ca fiind in pensie deja de un an sa mi se ceara acum sa platesc asigurari retroactiv. Eu stiam ca fiind pensionar la lim.de virsta ti-ai incheiat cu datoriile la stat. poate ma ajuta cineva cu un raspuns.Va multumesc.