Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata retroactiva cas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata retroactiva cas

Sint pensionata din mai 2008,pensie de batrinete.Acum ca sa am calitatea de asigurat,mi se cere de catre dir.san.publ.sa platesc retroaciv pe 4 ani CAS in valoare de 300 lei ,plus penalitati 15 lei.Mi se pare aberant ca fiind in pensie deja de un an sa mi se ceara acum sa platesc asigurari retroactiv. Eu stiam ca fiind pensionar la lim.de virsta ti-ai incheiat cu datoriile la stat. poate ma ajuta cineva cu un raspuns.Va multumesc.
Daca aveti pensie mare, supusa impozitului pe venit, trebuie sa platiti contributie la sanatate si, pentru ca nu v-au retinut-o din pensie probabil, trebuie sa aduceti din bani inapoi.

Text extras din: Lege nr. 95/2006 - privind reforma în domeniul sănătăţii@

(2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situaţii, pe durata acesteia, cu plata contribuţiei din alte surse, în condiţiile prezentei legi:
a) Abrogat;
b) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, acordat în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale;
c) se află în concediu pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
d) execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv;
e) persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj;
f) sunt returnate sau expulzate ori sunt victime ale traficului de persoane şi se află în timpul procedurilor necesare stabilirii identităţii;
g) persoanele care fac parte dintr-o familie care are dreptul la ajutor social, potrivit Legii nr. 416/2001, cu modificările şi completările ulterioare;
h) pensionarii, pentru veniturile din pensii până la limita supusă impozitului pe venit;
Text extras din: Lege nr. 95/2006 - privind reforma în domeniul sănătăţii@

(4) Categoriile de persoane care nu sunt prevăzute la alin. (1) şi (2) au obligaţia să se asigure în condiţiile art. 211 şi să plătească contribuţia la asigurările sociale de sănătate în condiţiile prezentei legi.