avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate CorinaP85

Activitate CorinaP85

mandatul dat pentru acte de exercitare a unei activităţi profesionale este obligatoriu cu titlu oneros?
Si in conditiile in care firma cu care as dori sa colaborez e cu scop patrimonial ce varianta as putea gasi ca totusi sa pot sa desfasor activitatea aceasta?
Buna ziua
Avand in vedere faptul ca sunt consilier juridic si ca art 10 din Legea nr. 514/2003 imi interzice sa desfasor orice alta profesie salarizata, ati putea sa-mi spuneti va rog daca as putea sa desfasor ca voluntar (cu un contract de voluntariat) o alta activitate (este in domeniul - organizare de evenimente)? Sau sub ce forma as putea sa desfasor aceasta activitate cat sa fie legal atat pentru mine cat si pentru firma cu care as dori sa colaborez pe partea aceasta?
Mentionez ca sunt si functionar public.
Multumesc

Corectare titlu> Concediu de odihna in preaviz
Buna ziua
In cazul unui functionar public caruia i-a incetat raportul de serviciu ca urmare a reorganizarii si i s-a acordat un preaviz de 30 de zile, concediul de odihna suspenda acest preaviz (se prelungeste)? sau doar concediul medical? Mentionez ca cererea de concediu de odihna a fost depusa in timpul preavizului.

Multumesc
La suspendarea raportului de serviciu a unui functionar public acestuia i se lichideaza concediul de odihna?
In cazul acesta este incompatibilitate?
Buna ziua
Am si eu o intrebare:
Un profesor universitar poate desfasura activitati in acelasi domeniu in care activeaza la universitate dar in meniul privat (la agent economic).
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Durata contract furnizare
Adica? Sa trec durata contractului 30 de zile(plata si livrare)? Si inainte de expirare sa mai fac un act aditional in care sa prelungesc durata acestuia?Suntem institutie publica si din acest motiv avem nevoie de un termen la mare la plata.Daca furnizorul nu va accepta ulterior prelungirea?
Daca durata unui contract de furnizare este de 30 de zile (livrare in acest termen), poate avea ca si clauza privind termenul de plata de 90 de zile?
e vorba de incetare la cerere nu de drept. in ce baza ii incetez la cerere intrebam