avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate sorinn007

Activitate sorinn007

Buna ziua.
am cumparat un telefon nokia in urma cu un an din Londra.De aproximativ o luna s-a defectat asa ca am fost cu el la un service autorizat nokia din Bucuresti. Doamna de acolo mi-a confirmat ca telefonul este inca in garantie( a verificat pe calculator seria telefonului) insa a zis ca nu mi-l poate repara gratuit deooarace imi trebuie certificatul de garantie.
Se mai poate face ceva daca nu am acest certificat sau chiatnta de la magazinul de unde am cumparat?
Discuție contor gaze
Buna ziua
La fiecare locatar ne-au fost montate contoare de gaze acum aproximativ 1 an. In urma cu 4 luni administratorul ne-a anuntat ca vor fi demontate aceste contoare pt ca trebuie sa aiba nu stiu ce aviz. Astfel ca a venit o firma impreuna cu niste baieti de la distrigaz si le-au demontat.. Administrtatorul mi-a zis atunci ca intr-o luna se vor pune la loc insa nici dupa 4 luni nu s-a intamplat nimic; doar un control la gaze al aceleiasi firme in urma cu o luna Contoarul de gaz a costat 6 mil bani platiti degeaba se pare. In plus acum la avizier ne-a pus cate 50 lei taxa de verificare agazelor , verificare care a durat 2 minute!?
Ce pot sa fac in aceasta situatie? Cine imi da banii inapoi pe contoar si e normal sa se solicite taxa 50 de lei pt verificare care a durat 2 min si nu am solicitat-o eu? Adica firma asta desteapta incaseaza 30 mil lei ( suma adunata de la toti proprietarii) pt verificare de gaze?
Răspuns la discuția plafonul balconului
cel de la parter nu are balcon.. Vecinul de la etajul 1 si-a pus termopan si si-a renovat balconul inclusiv fatada "de la pardoseala". In cazul acesta cel de la parter trebuie sa plateasca si el? mi se pare absurd...
Răspuns la discuția plafonul balconului
balconul este in proprietatea fiecarui locatar. deci fiecare locatar are obligatia de a-si intretine baclonul...
buna ziua

locuiesc intr-un bloc din sectorul 3, la etajul 9. La fiecare ploaie apa se infiltreaza prin plafon (prin marginea din exterior datorita gaurilor din aceasta) astfel ca a aparut mucegai si a inceput sa cada tencuiala. Vecinul de deaspura sustine ca trebuie sa reparam acea margine impreuana, adica sa platim jumate jumate reparatia ceea ce nu mi se pare corect avand in vedere ca este vorba de balconul lui. Va rog sa-mi spuneti cine are obligatia de a repara plafonul? mentionez ca doresc sa repar si marginea balconului meu insa nu m-am gandit sa cer bani vecinului de la etajul 8 considerand ca balconul este proprietatea fiecarui apartament in parte deci fiecare are obligatia sa repare balconul propriu.