avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate alex333

Activitate alex333

Va multumesc si va informez despre evolutie acestei situatii,cu stima....
In Codul Civil scrie ca distanta pana la limita de propietete la care se poate construi fara ferestre cu deschidere sau transparente este de 0,6 decimetri,da asa scrie,la aceasta distanta se poate construi FARA AC.VECINULUI,nu an mai bun...
Am lucrat la nu "angajator"cateva luni,dupa care mi-am dat demisia,pe care a aceptat-o fara probleme,dar ,la cererea mea de a-mi elibera Cartea de Munca,a refuzat sub pretextul ca am niste datorii:un cauciuc spart la masina de serviciu si o "paguba"de 1000 lei produsa societatii.Am reclamat situatia la ITM si mi s-a raspuns sa iau legatura cu inspectorul de resurse umane,dar acesta sustine sa platesc banii ca sa rezolv problema!!??.Mentionez ca nu mi s-a facut nici un proces verbal de imputare a vreunei pagube sau alta abatere.INTREBARE:ce pot sa fac pt.a recupera C.M. pe cale legala si s-i dau o leactie civica acestui asa zis"patron"=excroc......ma aptinX-(.Cu stima ,va multumesc
Sa nu ai frica,castigi orice proces,astea se numesc SICANE,am fost in aceeasi sit.in Bucuresti pe str,Fortunri nr.57,am construit o casa cu inaltimea sarpantei de7m.si am lasat distanta intre hotarul propietatii de 50cm sau 0,5m sau 500mm,a chemat Primaria si Inspectia in Constructii ca vezi Doamne nu i-am cerut acordul(care m-ar fi costat,chipurile,100mil de lei vechi).L-a potolit si l-a linistit Politia,sectia 5....e mult de povestit,in final ma dat in judecata pentru CALOMNIE si AMENINTARE????
ca l-am injurat... Mult noroc in anul ce vine!
Sa nu o platiti si sa asteptati pana se prescrie:3 ani
Va trebuie "autorizatie de constructie" de la primarie.Depinde mult de inclinatia acoperisului,nu puteti monta ferestre cu deschidere si transparente la fatada dinspre vecini daca aveti vedere directa spre protietatea lui si casa este la mai putin de 1metru de hotar.Amenda este de 10.000 de lei(noi)ATENTIE#-o
Am vandut un teren fara sa fac succesiunea dupa moartea tatalui.Vanzarea s-a facut l in fata notarului pe baza titlului de pr. in anul 2001.Acum vreau sa fac succesiunea
si iesirea din indiviziune cu mama mea si cele 3 surori cu care nu mai vorbesc de 5 ani.Succesiunea vreau sa o fac in instanta.INTREBARE:pot cere instantei sa-mi acorde terenul pe care l-am vandut si sa despagubesc ceilalti mostenitori cu bani?
Cine va stabili valoarea terenului si valoarea sumelor pe care trebuie sa le platesc familiei?Va multumesc pt.raspuns.
Vareau sa cumpar un teren de la o persoana care urmeaza sa deschida succesiunea dupa tatal sau decedat(traieste inca mama sa si are trei surori).
Masa succesorala cuprinde mai multe terenuri(inclusiv terenul pe care vreau sa-l cumpar eu)Deoare ce vanzarorul are tendinta sa creasca mereu pretul terenului si in plus nu ara banii necesari sa finanteze cheltuielile cu actele,taxele si onorariul avocat(notar) vreau sa-i achit eu aceste chetuieli.Ce garantie pot avea ca nu pierd banii dati
pentru acte:succesiune(cu avocat),iesire din indiviziune,cadastru si intabulare,toate pe numele vanzatorului(practic eu platesc tot)?Pot sa inchei la notariat o promisiune de vanzare-cumparare pe valoarea cu care ne-am inteles (inclusiv cheltuielile cu actele) ca sa fiu sigur ca acest om nu sa mai razgandeste?dar daca dupa succesiune terenul nu-i va reveni acestui om?el sustine ca mama lui care traieste si cele trei surori nu se vor prezenta in instanta deoarece tatal sau a impartit pamantul cand traia si fiecare si-a primit partea ,fapt consemnat in registrul gricol la Primarie.
Va multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția Deschidere succesiune
Va multumesc pentru aceste sfaturi competente, am ras si eu copios de aceasta formulare: a deceda inainte de a muri
Doresc sa deschid succesiunea am divergente cu fratii si mama mea si vreau sa cer iesirea din diviziune cu un teren si casa parinteasca. Mentionez ca tatal meu care a decedat inainte de a muri a facut impartirea pamantului catre mama si fratii mei iar mie mia lasat acel teren si casa parinteasca.
Ce certitudine am ca instanta imi va acorda mie terenul si casa parinteasca pe care eu le cer? Sunt sigur ca fratii si mama mea nu se vor prezenta in instanta. Se va face succesiunea asa cum cer eu sa se faca ?