avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate RAMOnaBC

Activitate RAMOnaBC

Buna ziua, sunt in urmatoarea situatie:
Lucrez de 8 ani cu contract individual de munca la firma "x" care este partener Vodafone.
In tot acest timp firma Vodafone , mi-a acordat niste bonusuri (tichete cadou ce depaseau lunar 150 ron, deci impozitate).
La dosarul pentru indemnizatie am depus si o adeverinta primita de la firma Vodafone cu toate veniturile mele primite de la ei in 2017.
Aceasta adev nu mi a fost luata in calcul la indemnizatie , deoarece nu am contract individual de munca cu Vodafone. Ei m au platit in baza contractului de parteneriat intre ei si firma mea angajatoare.
Este corect ???
Avand in vedere ca sunt venituri impozitabile ???
Multumesc frumos.
Buna ziua, sunt in urmatoarea situatie:
Lucrez de 8 ani cu contract individual de munca la firma "x" care este partener Vodafone.
In tot acest timp firma Vodafone , mi-a acordat niste bonusuri (tichete cadou ce depaseau lunar 150 ron, deci impozitate).
La dosarul pentru indemnizatie am depus si o adeverinta primita de la firma Vodafone cu toate veniturile mele primite de la ei in 2017.
Aceasta adev nu mi a fost luata in calcul la indemnizatie , deoarece nu am contract individual de munca cu Vodafone. Ei m au platit in baza contractului de parteneriat intre ei si firma mea angajatoare.
Este corect ???
Avand in vedere ca sunt venituri impozitabile ???
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția NEPLATA PENSIEI ALIMENTARE
bunuri nu are ,ca doar n-o sa puna nimic pe numele lui.
Plata pensiei a fost hotarata la 150 ron. Acum daca el lucreaza doar la 2 ore(in acte) ramane aceeasi sau scade?
Multumesc
Răspuns la discuția NEPLATA PENSIEI ALIMENTARE
O intrebare mai am, as putea sa merg eu cu hotararea definitiva care s-a dat in 2007, cum ca este obligat la plata pensiei de 150 ron, la firma unde lucreaza fostul sot? Cei de acolo sunt obligati sa-i traga acesti bani ?
Răspuns la discuția NEPLATA PENSIEI ALIMENTARE
eu as dori sa se stabileasca sa plateasca !!!!! Doar ca in romania asa e...infractorii sunt ocrotiti!!!
Răspuns la discuția NEPLATA PENSIEI ALIMENTARE
bun,daca el e angajat de aprox 1 an....(doar cu 2 ore)..e rea credinta,nu/Avea un venit,conteaza cat este acela?
Bunuri nu are,deci nu se pune problema executarii.
Si bun,daca nu se poate recupere..macar de acum incolo sa plateasca!
Răspuns la discuția NEPLATA PENSIEI ALIMENTARE
hmmm...am depus o plangere la politie prin anul 2010,dar s-a dat neinceperea urmaririi penale, motivul fiind ca ar fi trebuit sa scriu in plangere ca nu a platit pensia de 3 luni consecutiv nu de 1 an si ceva , cum am scris eu.
De asta nu am mai insistat,desii cred ca nu a fost deloc corecta aceasta hotarare.Ma intereseaza daca procesul penal pe care il are acum,ma poate afecta pe mine in instanta.Nu are bunuri pe numele lui dar e angajat la 2 ore.Conteaza si asta??Adica nu as vrea sa ma arunc in judecati daca stiu ca exista sanse sa nu rezolv nimic.Ori plate ori inchisoarea!
Buna ziua, vreau o lamurie,daca se poate: fostul sot nu a platit pensia alimentara de mai bine de 4 ani...copilul are acum 7 ani iar el a platit doar cateva luni de pensie(primele 8 luniadica prin 2006-2007)dupa care nu a mai platit nimic.In acest timp, a fost arestat pentru inselatorie,fals in acte,evaziune fiscala si alte minuni.A ispasit aproape 1 an dupa care a fost eliberat,dar procesul este inca pe rol.vreau sa stiu daca am sanse sa il determin(prin instanta) sa plateasca pensia alimentara.
Răspuns la discuția explicatie solutie
este fostul sot, nu discutam din acest motiv vroiam sa stiu ce inseamna solutia asta.probabil ca si el procedeaza la fel deoarece numele lui este mentional in aceasta procedura.

multumesc
Răspuns la discuția explicatie solutie
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Inseamna ca la termenul urmator se va analiza de instanta daca este sau nu admisibila procedura instituita de art 320 ind. 1 C.pr. pen.

Este cumva o rejudecare dupa o casare cu trimitere spre rejudecare?


Nu stiu amanunte si nici nu cunosc f bine termenii acestia, stiu ca e inculpat intr-un proces de inselaciune, a fost arestat timp de aproape un an de zile iar acum este cercetat il libertate, de vreo 6-7 luni. iar la acest termen aceasta este soluti.