avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate marinelapolescu

Activitate marinelapolescu

buna seara,

cum pot sa raspund la cererea de repunere in termenul de contestare a deciziei de desfacere disciplinara a cim, prin concluzii scrise, sau cum pot numi acest raspuns daca nu ma pot prezenta si vreau sa-l trimit in scris?

multumesc frumos!
Discuție oug 119/2007
Buna,

Am o ordonanta pe 119/2007 care mi s-a comunicat acasa. Am mers cu ea la executor, pentru a o pune in executare, executorul a depus spre incuviintare, insa i s-a respins.
Sa fie oare pentru ca scrie pe ea "definitiva pentru creditoare" ci nu "definitiva si irevocabila"???? (asa crede executorul)
Eu ce pot face? Fac o cerere si cer sa se scrie "definitiv si irevocabil"? (cu cat o timbrez?) Sau daca fac o cerere pentru a primi hot. "conform cu originalul" de la ei, n-ar fi buna?
Stie cineva sa-mi spuna? ati fost in aceasta situatie...?
Multumesc!
Mari P.
Buna,

Vreau si eu pareri in legatura cu incompatibilitatea consilierului juridic. Sunt angajata ca si consilier juridic la o firma cu 2 ore (doar atata vrea sa plateasca, logic ca as fi vrut cu 8 ore). Nu sunt inscrisa in Uniunea Cons. Juridici din Romania, sau cum s-or numi...fiindca asta ar insemna bani in plus...

Vreau sa-mi intregesc veniturile, fiindca nu poti trai cu 2 milioane. Vreau sa-mi fac un PFA ca si agent imobiliar.

Intrebarea este, exista vreo incompatibilitate?!!!! fiindca in legea cons. jurid. scrie ca esti incompatibil cu orice profesie salarizata, etc....

Normal ca ma gandesc ca peste ani, daca va mai exista conditia cu vechime 5 ani in functie juridica sa sustin examen de intrare in magistratura, de aceea nu as vrea sa am vreo incompatibilitate la CV.

Astept parerile dv, deoarece sunt incepatoare...
Va multumesc!

Cu respect,
Marinela Adriana Polescu
Răspuns la discuția Drept prioritar?
Multumesc pentru raspuns!

As vrea sa stiu, daca ne adunam toti vecinii, si facem o petitie, ceva (nu stiu, adresa...sau cum s-or numi) si o semnam, cui i-am putea-o depune?!

Chiar nu exista nici o sansa de-a scapa fara a avea tigani intre noi? (nu vrem sa facem discriminare, sau nu e vorba de alta rautate, insa cunoastem tiganii respectivi, fiind dintr-un sat din apropiere, si stim de ce sunt in stare...din aceasta cauza nu-i vrem acolo).
Va multumesc pentru raspunsuri!
Deci pot sa formulez o adresa cu precizari asupra intampinarii si raportului (depuse doar la dosar, necomunicat mie), si aceasta adresa sa o depun la urmatorul termen, cand va veni sau nu, martorul citat din oficiu....? Am inteles bine, nu?
(Nu ma gandesc la acuzatii de marturie mincinoasa, fiindca nici n-as avea cu ce sa le probez, era noapte, alti martori de pe strada n-am oprit ... sper doar ca el sa spuna sincer ce-a vazut, insa eu nu l-am vazut decat oprit mult in spatele meu, mi-e greu sa cred ca el a vazut exact momentul in care am trecut la semafor...dar fiind din aceeasi localitate cu politistul, presupun ca s-au cunoscut, si poate pe el nu l-a amendat pe motiv sa fie martor in cazul meu...e doar o presupunere).
Răspuns la discuția Drept prioritar?
sunteti cumva jurist?
sa stiu cata crezare sa acord sfatului dv.
multumesc!
Buna seara,

Am contestat un proces-verbal, (trecusem pe verde intermitent, iar politistul m-a oprit si m-a amendat cum ca as fi trecut pe rosu). La primul termen, mi-am dus si martor (sotul) care era cu mine in masina. (in procesul verbal nu se mentioneaza nimic de nici un martor).

Judecatorul a ascultat martorul, dupa care mi-a zis ca exista si o intampinare. Eu n-am primit nimic in posta, doar ma gandesc ca se facea cu confirmare de primire!

(Mai este la dosar un raport al politistului, in care scrie tot felul de vorbe sub forma de citat, pe care eu nu le-am spus; ba mai mult, scrie ca ar mai fi oprit o masina, si respectivul ar fi zis ca sa nu-l puna martor sa umble prin tribunale; tot politistul mai spune in raport ca as fi fost singura in masina...)

La urmatorul termen l-a citat totusi pe asa-zisul martor al politistului, din oficiu (eu am acceptat, fiindca am fost intrebata, fiindca sunt chiar curioasa cum arata omul ala care vine sa minta ca m-a vazut ca am trecut pe rosu!).

Eu trebuie sa mai depun ceva? am facut plangerea, am dus martor,...raspuns la intampinare n-am facut, fiindca n-am primit-o, decat atunci la primul termen. Mai pot face vreo adresa in care sa dezmint ce scrie in intampinare si in raport? mai sunt in termen?

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc frumos!

Cu respect,
Mari
Buna seara,

Am tot citit aici pe forul, insa nu m-am lamurit si sunt intr-o situatie disperata.
Un vecin, si-a vandut casa unui tigan. Toti pe strada suntem romani, si sa ne bage acum tigani care mai apoi sa ne fure...va dati seama ca ne deranjeaza.
Ce putem face in acest sens?
Noua nu ne-a spus nimeni nimic, a vandut pe ascuns, sa nu aflam. Am citit cum ca am avea un drept prioritar, dar pana la urma nu am inteles daca acesta ni se aplica si noua? sau doar pt. terenurilor din extravilan...

Va rog tare mult sa ne ajutati!
Multumesc!
Am citit si eu acest topic, discutie, tot ce au scris consultatii, fiecare a explicat cum a putut mai bine, chiar si raspunsul necoletei pop de mai sus, e un exemplu cat se poate de "babesc" si pe intelesul oricui!....Insa acest utilizator Crinel, nu accepta alta solutie, decat pe aceea care o vrea el/ea...mi se pare si putin lipsit de "bun-simt" cu consultantii care au incercat sa-i explice, (si pe care ii ia "la suturi" fiindca au opinii asemanatoare cu cea a instantei, deci diferite de ale lui Crinel) si sa-si spuna parerile...bineinteles neacceptate, (ca sunt contrare cu ce crede Crinel :)

Parerea mea este aceea (conforma cu a multora de aici) cladirea trebuie intabulata pentru a avea dovada proprietatii ei, si anume un CF.

Insa mai am o parere, ca utilizatorul Crinel, vrea de fapt sa-i motivati in drept (cum spune el), actiunea, si el doar s-o depuna :) cred ca de aceea nu este de acord cu nimeni... vrea o actiune gata facuta, pe care s-o depuna in instanta...(vezi regulamentul avocatnet :) )

Răspuns la discuția Incompatibilitate?!
si daca predai iei bani, deci e profesie salarizata :)...si senatorii iau...euroi muuuulti...
aveti dreptate!
multumesc pt. raspunsuri!