avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate liuci

Activitate liuci

Răspuns la discuția pensionare anticipata 2007
SALVE, cu pare de rau nu sunt in grad sa spun minica sigur dar se stie ca FONDUL monetar Intrnational si BCE soleciteaza guvernul de Bucuresti sa intreprinda calea REFORMELOR si in sectorul pensionistic si de siguranta "prina o dopo" asa va fi. Nu cred ca intrun an givernul ar putea face o reforma asemanatoare, dar nu se stie! Bafta si numai bine.
SALVE, e foarte dragut si intereant argumentul tau. Ma uimeste ca nimenea nu sa aventurat sa iti dea un raspuns chair si numai aproximativ. Ce iti pat spun eu? Sigur asa sta mult la discutie dar timpul e scurt si am sa fiu sintetic. Vezi este multa jurisprudenta in materia aceasta, o puteam numi DREPTUL de a se STABILI intrun STAT MEMBRU, iti amintesc ca daca eu Tratatul CE ai sa gasesti acola o expresie extraordianra: ca PERSOANELE JURIDICE au acelas drept de a se STABILI intru STAT membru CA SI Persoanele FISICE. Este o EGALITATE deplina si reala? Sigur ca NU, cu parere de rau si e foarte simpat acum discursul ca se intravede o alta prospectiva, aceia a DREPTULUI de STABILIMENT PRIMAR si SECUNDAR, aici iti pot spune cu CERTITUDINE are loc si un ONG deschis in ROMANIA sa isi deschid o FILIALA (drept de STABILIMENT SECUNDAR) . Chiar daca sunt niste conditi: COUNTRY HOME CONTROL principui a legi de de costituire si de functioare.......dai ma opresc aici fara sa mai vorbesc despre SCOPUL SOCIUAL ECONOMIC sau NON PROFIT dar trebue sa citesti un pic TRATARUL CE si o BUNA carte de REPT COMERCIAL COMUNITAR si de ce nu chair INDUSTRIAL comunitar (nu e vina ta daca nu sti , au fost multi vizitatori si chair probabili avocati "experti" care sau pierdut prin PADUREA asta atat de verde a comunitati care nu se mai cunoste si ne sufoca cu normele ei, cel putin multi IN TARA NOASTRA traiesc, incepand de la cadrele politice, in statul NEVINOVINTEI cu privire la legislatia comunitara, saraca comunitate care trebue sa la mentina la stadiul acesta) curaj si numai bine pa
Răspuns la discuția regiuni
Salve, sicenr sa fiu nu stiu cum sa te ajut! Nu reusesc sa inteleg bine ce te intereseaza, pot doar sa spun ca romania nu are in MOMENTUL DE FATA o STRATEGIE NATIONALA in casre sa INGLOBEZE comunitatile LOCALE si DECENTRATE AMINISTRATIV si nu se stie nimica, ceia ce e grav e ca timpul trece si nu se REUSESTE sa se prezinte un PAL NATIONAL fara de care nu se paote face nimica, nu exsista nici o BAZA, pana la momentul actual. Dar avem increwdere, Romania nea obissnuit sa ne SURPRINDA dar cred ca de acuma drumule cam greoi. Ciao si ramanem in asteptate.
Răspuns la discuția TVA
Salve, in cazul de cantitati mari si comerciale e clar ca trebue sa fi inscris la regimul romanesc de exercente coemrcial, dar in cazul uni simplu consumator se poate chair foarte simplu cere vanzatorului sa nu ti se aplice taxa tva pentru ca e destinat exportuli. In multe tari sunt asa regimurile astea de a evita ca produsul sa fie prea taxat si sa fie agravat de pret si ca atare sa sufere pe piata de concurenta si sa piarda teren. E simplu declara ca produsul e pentru export si la granita trebue sa ceri dovada gardienilor de la finanze care sa atesteze relitatea transatiei a produsului noul stat. Seara palcuta
Sigur ca aveti mari posibilitati sa obtineti USUCAPIUNEA demenstrand ca vati comportant ca si proprietarul lui si in mod public si constatn. E necesar sa aveti ceva care sa demnostreze, dar nui neaparat, ca ati intrat in posesie in MOD LEGAl si nu ABUSIV dar in cazul al doile ar fi trebuit ca cel care se considera victima sa actioneze in potriva d.vostre. Poate fi suficient subtinerea martorilor. Sucess
Pentru a rezolva ori ce DUBIU vezi Ministerul Munci si daca poti chair apeleazai si vei fi satisfact, daca vei putea vorbi cu o persoana competenta. Dar fa asa , ei eu solutia sigura pentru cazul tau,. spor la munca si numai bine pa
Răspuns la discuția prescriptia
unpic dificil, vezi monitorul uficial al romaniei. Buon lavoro. pa
Răspuns la discuția munca la calculator
Ar fi mult de spus ca Statul Roman trebue sa ACEPTE in INTERIORUL LUI normativa Comunitarie cum ar fi Direttiva Comunitaria 270/90/CEE del 21/6/90, te invit sa vizitezi situl comnitati europenne si la sectie MUNCA poti avea toata legislazie ce in domeniu. Este sacrificant dar INTERESANT! numai BINE pa
Va sfatuiesc sa faceti un pas dupa altul. E bine sa intentati "neindeplinirea conditiilor posesiei, acestea pot fi invocate fara nici o problema cu atat mai mult cu cat a existat acea tulburare a posesiei." Dar as avea si o intrebare, care este FORMA PRESCRISA din LEGE a CONTRACTULUI? Daca exsitat LIBERTATAE de FORMA se paote suptine ca ADAUGAREA d.mnului era evident print FACTA CONCLUDENTIA si nu era chair neaparat sa inchie formal contractul. Bine si sa nu uitati celilanti care incearca sa dansezei cand patronul nui in casa si sa isi faca de cap, ma refer la recuperarea CREANTELOR a ratelort nepaltite . Cu drag spor la munca.
Doamna Diaconescu, nu va pierdeti de curaj, aveti multe posibilitait de a fi DESPAGUBITA daca sar intanta ceva mai extrem in cazul in care ar fi sa ramaneti fara casa, puteti cere valoare actualizata paltita pentru casa aceia si mai mult chiar pretul de mercat de azi si intretinerea ei. Poate ar fi mai bine sa va referiti la Curtea de Justiţie a Comunităţilor Europene
L-2925 Luxemburg vezi situ web: [ link extern ] >