avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Activitate Mitzi_transilvan

Activitate Mitzi_transilvan

Ma adresez expertilor in domeniul resurselor umane din domeniul functionarilor publici.
Va rog sa ma lamuriti daca un functionar public incadrat pe o functie de clasa I (de ex. studii superioare tehnice) pe un post la resurse umane (deoarece avea curs de inspector resurse umane si experienta de peste 10 ani in domeniu) si el a absolvit apoi un curs postuniversitar de 1 an (echivalentul unui masterat), curs numit Managementul institutiilor publice in cadrul Facultatii de Studii Economice intruneste conditia de ,,are studii superioare economice" sau studii medii in domeniul financiar-contabil.
Va rog sa ajutati cu un raspuns cat mai curand posibil.

Răspuns la discuția recunoastere studii economice
Da, persoana in cauza are studii superioare tehnice. Ma intereseaza daca diploma de studii postuniversitare cu durata de 1 an in domeniul manegementului si echivalentul a 90 de credite poate fi recunoscuta in categoria studii superioare economice.
Si revin si cu a doua speta cand o persoana a absolvit Facultatea de management si este incadrata in actul de absolvire drept licentiata in Stiinte economice. Si acestea sunt studii superioare economice?
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta:
O persoana a absolvit studii postuniversitare de 1 an in domeniul managementului institutiilor publice la o facultate de stiinte economice. Pot fi recunoscute aceste studii ca fiind studii superioare economice sau macar studii medii economice?
In cadrul cursului respectiv s-au studiat module ca Finante publice , Bazele contabilitatii, etc.
Multumesc anticipat.
Discuție viza CFP
Va rog sa ma lamuriti in ce conditii intr-o institutie publica poate fi numita in vederea exercitarii CFP un functionar public cu studii superioare tehnice (inginer) care are un curs postuniversitar de Managementul institutiilor publice facut la universitate timp de 1 an in care a studiat si modulele Finante publice si cel de Bazele Contabilitatii, are vechime intr-o functie publica mai mare de 3 ani dar nu neaparat in domeniul financiar contabilitate. Am citit Anexa 8 din Ordinul MFP 522/2003 si parca nu prea ma incadrez in cond precizate acolo. Precizez ca am lucrat la salarizare in domeniul privat 4 ani si jumatate.
Totusi este o oportunitate si doresc ca totul sa fie legal si clar pt toti cei implicati.
Va rog sa ma lamuriti in ce conditii intr-o institutie publica poate fi numita in vederea exercitarii contr. finan. prev. un functionar public cu studii superioare tehnice (inginer) care are un curs postuniversitar de Managementul institutiilor publice facut la universitate timp de 1 an in care a studiat si modulele Finante publice si cel de Bazele Contabilitatii, are vechime intr-o functie publica mai mare de 3 ani dar nu in domeniul financiar contabilitate. Am citit Anexa 8 din Ordinul MFP 522/2003 si parca nu prea ma incadrez in cond precizate acolo. Precizez ca am lucrat la salarizare in domeniul privat 4 ani si jumatate.
Totusi este o oportunitate si doresc ca totul sa fie legal si clar pt toti cei implicati.