avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate Manone_BM

Activitate Manone_BM

Multumesc pentru raspuns insa casuta de lemn se vinde ca si un simplu produs, fara a avea legatura cu teren, intabulare, etc. Pentru a nu creea confuzii, luam ca exemplu un dulap, produs de firma noastra si vandut in conditiile mentionate mai sus. Este suficient un contract incheiat intre noi (SRL) si beneficiar (persoana fizica)?
Buna ziua,

Va deranjez cu o intrebare, prostuta poate, insa nu am gasit informatii relevante pe alte forum-uri.

Doresc sa stiu daca eu, ca persoana juridica, pot vinde un produs cu 50% avans iar diferenta in 6 rate egale, fara nicio dobanda sau comision. Ca exemplu, o casuta din lemn cu o valoare de 6.000 lei, as dori sa o vand cu 3.000 lei avans si 6 rate egale a 500 lei. Ce tip de contract trebuie intocmit in acest caz, care insa sa produca si efecte juridice in cazul nerespectarii acestuia?

Va multumesc anticipat pentru indrumari!
Răspuns la discuția Poprire pe conturi, nelamurire
Executorul judecatoresc poate face doua popriri, una la sursa (la angajator) si una la contul de salariu?
Răspuns la discuția Poprire pe conturi, nelamurire
Multumesc pentru raspuns, asta inseamna ca banca nu ar mai trebui sa faca si ea poprirea?
Buna ziua,

Exista doua popriri pe un salariu, una din partea unui IFN si una din partea unei persoane fizice (printr-un contract de imprumut). Angajatorul opreste 30% din venit pentru IFN si 20% pentru persoana fizica iar restul de plata se vireaza in contul angajatului. Mai departe, in baza popririi pe cont facute de executor in favoarea persoanei fizice, banca mai retine 30% din valoare virata in cont. Este posibil sau legal ca, in final, angajatul sa ramana cu 20% din salariu?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Prima notificare este facuta tot dupa vanzare, diferenta de 2 zile.
[folositi va rog, butonul "raspunde" ]

Somatia de plata, cu privire scoaterea la vanzare prin licitatie publica a imobilului, a fost emisa in data de 30 Decembrie, vanzarea efectiva a acestuia a fost in data de 22 Decembrie.

Later edit
Precizez ca, imobillul fiind achizitionat prin programul Prima Casa, a existat un antecontract de vanzare/cumparare incheiat la inceputul lunii Noiembrie.
Imobilul a fost achizitionat de catre noul proprietar prin programul Prima Casa. Demersurile de vanzare au inceput cu mult timp inainte sa aflu de aceasta problema. Ajuta oare sau ar fi bine sa consult un avocat?

Am primit doua notificari, prima (comunicare) cu privire la poprirea pe conturi si a doua (somatie) legata de acel imobil. Somatia cu privire la imobil s-a facut dupa vanzarea/intabularea imobilului.
Buna seara,

Va deranjez cu o intrebare; in urma cu o luna am vandut un imobil unei persoane fizice, acesta s-a intabulat pe noul proprietar, totul a decurs normal. Acum cateva zile am primit o somatie de plata din partea unui executor judecatoresc pentru un credit neplatit la care am fost girant, in calitate de persoana fizica. Totodata, mi s-a poprit si contul de salarii. Referindu-ma strict la imobilul vandut, acesta poate fi afectat de aceasta executare silita avand in vedere ca este deja intabulat pe noul proprietar?

Va multumesc!