avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate D.A.M.

Activitate D.A.M.

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
adi_09 a scris:

cristian i a scris:

adi_09 a scris:

cristian i a scris:

dreptul special de mostenire al sotului supravietuitor

a.are natura juridica a unui legat prezumat de lage
b.se pierde in concurs cu mostenitorii rezervatari
c.il obliga pe acesta sa contribuie la plata datoriilor si sarcinilor succesiunii ,proportional cu vaoloarea cotelor succesorale la care este chemat in virtutea legii
d.niciuna


c


la,,a,, -avem 2 teorii
1.teoria legatului prezumat (doctrina si practica jud ,de la ,,inceputuri,,,,,,cum zice Mirei
2.un dr de mostenire legala-practica jud recenta
la,,b,,-doar cu descendentii
la,,c,,-nu in virtutea dr special contribuie,ci in calitatea de mostenitor legal-art 1155
am folosit.Institutii-Boroi/Stanciulescu/pag 556
@Adi-contribuie...... dar nu pt dreptul special...


mie mi se pare ca grila poate fi intrepretata in doua moduri adica exclusiv dreptul special il obliga la plata cheltuielilor succesorale sau (asa cum am interpretat-o eu) in sensul ca faptul ca sotul are un drept special de mostenire nu il exonereaza de la plata cheltuielilor succesorale, deci desi sotul are un drept special de mostenire este obligat la suporatea cheltuielilor succesorale.


Buna! raspunsul este d)
grila nu poate fi interpretata asa cum spui tu pt ca daca citesti grila iese asa : "dreptul special de mostenire al sotului supravietuitor il obliga pe acesta sa contribuie... bla bla ..." Nu! dreptul special nu il obliga pe sotul supravietuitor sa plateasca, el confera alte drepturi si olbigatii potrivit legii.
la a) sa lasam chestiunile discutabile
la b) nu se pierde dreptul cand vine la mostenire cu "toti" mostenitorii rezervatari ci doar cu descendentii.
Spor!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Avecon a scris:

multumim frumos de sfaturi

eu inteleg foarte bine textele si cred ca as face mai multe puncte asa decat sa ma impotmolesc la nu stiu ce analitic, desi am facut mate-fizica si rezolvam din gazeta sinu cred ca am probleme cu logica seaca

de ce se transcriu intrebarile, nu te lasa afara cu foile cu subiecte?


nu nu iesi din examne decat cu ciorna. Iti recomand sa iti transcrii toate raspunsurile pe ciorna... defapt daca imi amintesc bine ne-au dat subiectele, ciorne si inca o foaie alba si parca doar cu aceea foaie alba, pe care am transcris raspunsurile, am iesit din examen.... scuze ma lasa memoria dar sigur nu iesi cu subiectele, iar transcrierea trebuie sa o faci in timpul examenului, nu te lasa sa treci raspunsurile ulterior + fiecare parte, logica si analitic+text, are ciorna sa, asa ca o va aveti 2 ciorne separate, care se predau si se recupereaza la finalul examenului...
Textele pot fi foarte complexe eu recomand rezolvarea lor inaintea analiticului....deoarece atentia scade in momentul in care incepe oboseala sa isi spuna cuvantul . Eu la examen stiam ca am probleme pe intelegerea textului si am inceput cu acea sectiune , mai ales ca analiticul+textul mi-au picat la a doua parte a examenului cand eram deja obosita dupa intrebarile de logica, si a fost ok pentru ca am fost mai atenta si nu a trebuit sa revin pe text deloc si asa am avut timp suficient pentru tot analiticul si bifare pe foia de raspunsuri. .
Spor!
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Buna seara!
Mario Fragoulis- Vincero perdero.... asa de seara, pentru suflet
[ link extern ]

si .....Cirque du Soleil ....

[ link extern ]


Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Buna! Da s-au afisat azi rezultatele la psihologic... nu stiu de ce s-a picat dar oricum sunt convinsa ca vor contesta rezultatul.
La medical este exact ca si la scoala de soferi, daca aveti carnet, adica mergi dintr-un cabinet in altul si te examineaza fiecare doctor + ca ti se recolteaza sange. Nu e nimic exceptional ci te intreba daca suferi de anumite boli, control la ochi adica sa citesti literele si daca ai nevoie de ochelari iti spune, la cardio iti face o electrocardiograma si iti ia tensiunea si tot asa. E vb parca de 5 medici... sincer nu mai stiu.
Spor!
p.s. in rest asteptam sa se termine verificarile de la buna reputatie si sa devenim auditori de justitie :D

















Răspuns la discuția Admitere INM 2012
biancaelena84 a scris:

ralphy33 a scris:

nu...nu e asta...asta e certificat fiscal...tie iti trebuie altceva...adeverinta din care sa rezulte ca nu ai savarsit contraventii shi nu ai fost sanctionat...asta se ia de la Taxe si Impozite locale (deci nu Administratia financiară)

ii rog pe cei care au obtinut adeverinta privind contraventiile sa ne spuna si noua de unde au luat-o si ce contine exact..eu am fost azi pe la diverse institutii..nimeni nu stie nimic..mi-au dat un certificat fiscal si atat..multumesc




Eu sunt acum la Bucuresti si nu am foaia cu mine dar sigur am luat-o de la Administratia Finantelor Locale cred ca se numeste... ca idee acolo unde platesti impozitele pe cladiri, amenzile etc. Intr-adevar am avut noroc sa o doamna de acolo a zis ca stie ea despre ce e vb si mi-a scris in ea ca din data de 26.09.2009 pana in 26.09.2012 nu figurez cu vreo sanctiune contraventionala in baza lor de date.... Acum si eu sper sa fie cea buna dar scrie clar ca este vb de contraventii.
Spor!

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Multumesc sunteti draguti!
Ma rog sa nu aveti decat Ncc nu si Ncpc si celelalte.... :innocent:
Spor si credeti-ma ca se poate ;)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
OvidiuDanut a scris:

@pink13 Si mie imi place Neagu la procedura insa cred ca prioritate ar trebui sa aiba cel
care are pixul in mana si concepe grilele. Restul oricat de buni ar fi doar complementari.



Buna! o parere daca este permis ... nu trebuie sa inveti Udroiu doar pentru ca el face grilele. Procedura penala trebuie inteleasa nu conteaza cine scrie cartea ci mai degraba daca tu intelegi ce scrie in acea carte. Eu am citit Neagu si Udroiu si codul adnotat de la CHBeck (cel din 2008) pentru ca important este sa intelegi mecanismul. Faceti cum credeti dar chiar este benefic sa cititi din mai multi autori in limita timpului disponibil.
Spor!
p.s. eu unde am gasit pct divergente de opinie ori m-am raliat unei opinii ori am notat-o ca fiind o pb controversata.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
mayaele a scris:

mayaele a scris:

in acest an a fost o grila din art 320 indice 1. cu privire la acest articol, Curtea a constat ca disp sunt neconstitutionale, in mas in care nu permit aplicarea legii pen mai favorabile tuturor sit juridice nascute sub imperiul legii vechi, (...) si ca nu ofera suficiente drepturi si garantii procesuale justitiabililor pt apararea intereselor cores. pozitiei lor procesuale.

voi cum tratati articolele declarate neconstitutionale? le invatati ca atare? In fapt, ele se aplica???multumesc.



isis, gheisha..anyone...?


Ce este declarat neconstitutional nu se aplica. Eu una nu le-am invatat, acolo unde cuprindea toata norma juridica, si am invatat partile care nu au fost declarate neconstitutionale in cazul in care o parte din norma a ramas valabila.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
annaxyz a scris:

dclaratia aceea pe propria raspundere privind domiciliul avut in ultimii 3 ani trebuie sa imbrace o anumita forma? e ceva standard sau nu are importanta cum o formulam?...multumesc si ...felicitari tuturor, admisi sau respinsi, cred ca toti meritam sa fim respectati si apreciati pt efortul depus si totodata sa nu transformam acest forum, care ne-a fost atat de util pana in acest moment, intr-un taram de razboi...va felicit pe toti!


Buna! Asta ma intrebam si eu dar cred ca: subsemnatul... datele de identificare, declar ca...data si semnatura, scrisa de mana ta e suficient... sper.
Nu am scris in ultimele zile ca s-a ajuns la ceva ce, sincer cu parere de rau, m-a scarbit. Va rog nu transformati munca voastra, a noastra a tuturor intr-o bataie de joc. Eu sunt una dintre cei care a ramas in primii 50 de la inceput pana la final, acest lucru s-a datorat faptului ca stiam ca trebuie sa lupt pentru ce vreau si ca lupt cu mine nu cu ceilalti. Anul trecut am fost printre primii sub linie dar nu m-am lansat in nici un atac sau discutie alta decat cea interioara in care m-am intarit sa lupt si anul acesta, chiar daca era al 4-lea, pentru ca atat imi doresc in plan profesional. Nu va transformati si nu judecati pentru ca nu aveti acest drept. Eu cand am iesit de la interviu nu m-am gandit la ce nota o sa iau, nu era treaba mea sa imi dau o nota, ci am fost fericita ca am reusit sa dovedesc stapanire de sine si transmisesem mesajul meu comisiei, dorinta mea de a deveni magistrat. Si sa nu uitati ca acest concurs are 3 probe.
Va doresc mult succes si sper sa reusim sa inchidem acest topic asa cum se cuvine ca niste viitori magistrati, unii anul acesta altii in viitor, pentru ca singurul scop al acestui topic era/este sa avem un loc in care sa ne putem intalni pentru a vorbi/ dezbate teme juridice in incercarea de a deveni magistrati.
Numai bine!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
imi pare rau pentru cei care nu au intrat... stiu cum va simtiti ...am trebut si eu anul trecut prin asta... inca putin sa se faca un tabel poate poate dar daca tot nu... :console: stati putin linistiti si nu regretati, abia apoi hotarati incotro mergeti, oricum sa fiti mandri de voi!