avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate ada87

Activitate ada87

Răspuns la discuția concediu neefectuat
in acest caz nu sunt doar eu, mai este o colega care a venit in iunie si i s-a intocmit cim abia in septembrie. si martori am, pentru ca lucrez intr-un complex comercial, plus acele semnate de mn in aceasta perioada.
Răspuns la discuția concediu neefectuat
problema este ca am incercat pe cale amiabila si mi s-a respins dreptul la acele zile de concediu sau compensatia pentru ele
in 2008, ianuarie, m-am angajat la o firma la care am lucrat pana in aprilie fara contract de munca sub pretextul ca este perioada de proba, desi cim nu prevede perioada de proba, ulterior in aprilie mi s-a intocmit cim. luna aceasta mi-am anuntat sefii ca de la 1 ianuarie vreau sa mi se incheie cim. problema este ca eu in acest timp nu am efectuat concediul de odihna aferent anului 2008, iar in 2009 am avut luate doar 9 zile de concediu.azi am facut o cerere de concediu aferenta anului 2009, si m-au obligat sa imi fac si pentru anul trecut o cere de concediu sub pretextul ca nu au cum sa imi dea dupa 1 ianuarie concediul aferent anului 2008. si care sa fie inregistrata cu data de anul trecut 01.12.2008. aceste cereri nu sunt inregistrate intr-un registru care sa mearga la itm sau sa fie in evidenta unei institutii de control? eu am cum sa fac dovada cu documente ca anul trecut in decembrie nu am efectuat concediul respectiv.
Răspuns la discuția marfa fara factura
multumesc de raspuns.
si as mai avea o intrebare....
daca se vand produse fara a se elibere bon fiscal ce se intampla?
ce se intampla daca se descopera ca in cadrul unei societati comerciale se vinde marfa care la a intrat in gestiune fara factura?
Răspuns la discuția somatie de plata
mai este o problema, deja a fost chemat sotul meu a fost chemat in instanta de 2 ori, prima data procesul s-a amanat din lipsa documentelor care dovedesc faptul ca serviciile au fost platite o peioada de timp, iar ulterior avocata telesatului, a venit cu facturile care dovedeau plata internetului pana in iunie anul trecut, iar noi ne-am prezentat cu acea factura care era pe numele fostului patron si pe care era trecut nr contractului, data incheierii acestuia, etc si care corespundea cu acea copie a contracului dar pe care era modificat numele comparatorului, din cel al patronului in cel al sotului.
cazul este putin mai complicat. timp de 2 ani sotul meu a fost angajat la o societate in orasul unde locuim. in acest timp, la aceasta societate s-a instalat internet de la telesat, si nefiind nimeni acolo cand s-a facut contractul, sotul meu nestiind adresa societatii si cunoscand pe reprezenatntu telesat care a intocmit acest contract a dat adresa de acasa si a si semnat in locul patronului, chiar daca la cumparator a fost trecut numele acestuia(al patronului) iar internetul a fost montat la adresa societatii. fiind un oras mic unde toti se cunosc facturile emise se duceau direct la societate, in nici un caz pe adresa noastra. in iulie anul trecut sotul meu si-a dat demisia iar din momentul acela toate facturile au ramas neachitate desi de acestea se ocupa patronul iar in ianuarie anul curent am primit pe adresa noastra un plic de la telesat, pe numele patronului, cu o factura din care reiesea faptul ca internetu nu a mai fost platit din luna in care sotul si-a dat dimisia.
ulterior a fost dat in judecata sotul meu de catre telesat pentru acele facturi neachitate. am primit si un plic pe care nu mai aparea numele patronului ci numele sotului. cum se poate solutiona aceasta problema, mai ales ca noi nu am beneficiat de nici un serviciu al firmei de internet, si asta s-ar putea dovedi cu martori si o expertiza a celor de la telesat care ar putea constata ca nu avem nici un echipament montat la adresa noastra prin care sa primim internet la ei.
poate e putin cam ciudata intrebarea mea dar chiar ma macina. nu as mai vrea sa platesc asigurarile de sanatate la stat ca nu ma ajuta cu nimic, pot sa ma retrag si sa sa imi fac o asigurare privata, de care cu siguranta voi beneficia daca va fi cazul?:-/:-/:-/:-/
insa ceva tot imi este neclar, stiu ca salariul minim brut pe cim, ar trebui sa fie de 720 lei,pentru ca am liceul teminat.
sunt angajata la o societate in calitate de lucrator comercial, pe contractul individual de munca am trecut salariul brut de 661 lei. mentionez ca am liceul si facultatea(stiinte economice) terminate iar in prezent urmez masteratul. vreau si eu sa stiu ce salariu trebuie sa am trecut pe cim. multumesc.