Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este salariul care mi se cuvine
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este salariul care mi se cuvine

sunt angajata la o societate in calitate de lucrator comercial, pe contractul individual de munca am trecut salariul brut de 661 lei. mentionez ca am liceul si facultatea(stiinte economice) terminate iar in prezent urmez masteratul. vreau si eu sa stiu ce salariu trebuie sa am trecut pe cim. multumesc.
Buna ziua !
Avand in vedere ca functia pe care v- ati angajat nu este prevazuta cu studii superioare , salariul din cartea de munca este legal. De altfel, in ultima vreme, ITM- urile nu au mai acceptat ca in contractele de munca sa fie stipulate salarii mai mici decat cele prevazute legal pentru un nivel de studii( este vorba de studiile necesare incadrarii functiei si nu de studiile dumneavoastra).
Cu stima !
insa ceva tot imi este neclar, stiu ca salariul minim brut pe cim, ar trebui sa fie de 720 lei,pentru ca am liceul teminat.
720 lei primiti daca prestati o activitate pe un post pentru care conditia de baza este calificarea profesionala aferenta acelui post, nicidecum pentru ca ati terminat liceul. Puteti avea si studii superioare, daca ocupati un post de necalificat veti fi salarizat cu un salariu aferent muncitorului necalificat.