avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate lyly-ana

Activitate lyly-ana

Multumesc pt.raspuns. Eu am facut actele aditionale pt.modificare incepand cu 01.05.2011 .
O zi buna va doresc.
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca noul cod al muncii a intrat in vigoare incepand cu 01.05.2011 ,de ce in actul aditional(model) modificarile se fac incepand cu 30.04.2011? Eu nu prea vad logica.Poate imi scapa ceva.
O zi placuta tuturor .
Multumesc pentru raspuns. Deci in concluzie ,salariatului in cauza i se poate aplica o alta sanctiune disciplinara.Aici nu eram lamurita,dar actiunea este aceeasi si fapta este diferita. Multumesc mult.
Buna ziua.
Am si eu o situatie asemanatoare. Un salariat a savarsit o abatere disciplinara acum o luna. La momentul respectiv a fost sanctionat cu ,,avertisment scris''. Acum,acelasi salariat savarseste aceeasi abatere disciplinara. Ce masuri putem lua? Pot sa-i aplic alta sanctiune?
Va rog ,daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
Multumesc.
Buna ziua.
Am urmatoarea dilema:
Un salariat lucreaza 12/24/12/48(progamul). In cursul lunii a efectuat un nr.de 192 ore.Orele normale de lucru sunt 168, deci rezulta un nr. de 24 ore suplimentare.Cf.art.111(2) Codul muncii, durata timpului de munca poate fi prelungita peste 48 ore saptamana daca pe o perioada de referinta de 3 luni nu sa depasit 48 ore pe saptamana.Pana aici imi este clar cat de cat, adica poate sa lucreze 32 ore suplimentar/luna.Intrebarea mea este daca nu depaseste acest prag de 32 ore suplimentare, cum se platesc acele 24 ore suplimentare? in conditii normale sau 100 %?
ex.:
600 ron/168ore=3.5714 lei/ora
24 ore*3.5714=85.71 lei
600+86= 686 lei brut
sau
600lei/168 ore =3.5714 lei
24 ore*2*3.5714 lei=171 lei
600+171=771lei brut
Nu stiu daca am pus problema asa cum trebuie si daca am fost clara,oricum va multumesc pentru viitoarele raspunsuri.
Răspuns la discuția servicii intracomunitare
Multumesc mult pentru raspunsuri.
o zi placuta
Răspuns la discuția servicii intracomunitare
Multumesc mult jester si celorlalti pentru raspunsuri ,incep sa ma lamuresc ,dar tot mai am intrebari.
Pe factura in dreptul rubricii TVA trebuie sa specific art.din codul fiscal(art.133) ?
Daca societatea nu are operatiuni in valuta as putea sa emit factura in EURO? Mie mi s-ar parea normal sa emit factura in lei si societatea din Germania sa faca plata in EURO (dar la ce curs vor face plata).
Răspuns la discuția servicii intracomunitare
Societatea din Germania nu este inregistrata in scopuri de TVA.Cum procedez in acest caz?Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine pasii.
1.inregistrez societatea in ROI
2.verific codul de TVA al societatii din Germania(daca are,daca nu ce fac?
3.emit factura pt.servicii consultanta management( emit factura in RON?)
4.depun declaratia 390 pana pe 15 ale lunii urmatoare
5.in decontul de TVA declaram la randul 3 sau 3.1
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine,sunt foarte derutata.
Multumesc pt.intelegere.
Răspuns la discuția servicii intracomunitare
Cum procedez sa ma inscriu in ROI.Daca nu este inregistrat in scop de TVA ce fac?Factura o intocmesc in RON si voi primi EURO(la ce curs).
Buna ziua.Ma confrunt co o situatie mai dificila pt.mine si va rog sa ma ajutati.
O societate din Romania incheie un contract de consultanta manageriala cu o societate din Germania.Cum procedez? Aceasta prestare de serviciu implica mai multi pasi de rezolvat.Cum emit factura? Trebuie sa-i cer codul de TVA? Intocmesc D390? Va rog mult sa ma ajutati ca sunt in ceata totala.