Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte aditionale norme codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte aditionale norme codul muncii

pentru o societate cu 400 de salariati,in loc sa fac acte aditionale pt.a-i instiinta de modificarile noul Cod al Muncii,este legal sa fac o decizie colectiva pe care sa o semneze directorul si salariatii si care sa fie inregistrata?In caz de control de la ITM,ma pot justifica cu aceasta decizie?va mutumesc!!!:D
Ce propuneti dumneavoastra , puteti face la regulamentul de ordine interioara, dar la contractele de munca si fisa postului nu.
Buna ziua! Conform carei legi trebuie facut acest act aditional la cim? Multumesc.
Pai e tocmai codul muncii care , pentru fiecare modificare adusa de legiuitor, spune ca trebuie sa se faca act aditional pentru a lua cunostinta si salariatul. Un exemplu e modificarea salariului minim pentru care, de fiecare data cand se modifica de catre guvern, trebuie sa faceti act aditional. Acum, cu aceasta modificare a codului muncii s-au modificat, printre altele, termenele de preaviz si deci trebuie act aditional.
Si daca inca nu am facut asa ceva,e tarziu? Pana cand le pot face? La fac in 2 exemplare si atat? Se transmite in revisal ceva din ele? Multumesc.
Aveti in dreapta ecranului, la documente utile un model de act aditional la contractul de munca care trebuie facut cu data de 01.05.2011 si semnat, in doua exemplare. De aceasta data, pentru aceste modificari nu e nevoie de transmis revisal.