avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate elenagologan

Activitate elenagologan

Nu- imi raspune nimeni?Numultumesc anticipat.
Societatea comerciala are un spatiu cumparat pe numele ei ,are doi asociati sot si sotie,cum se procedeaza cu spatiul si marfa?
Care sunt pasii de urmat pentru desfiintarea societatii?
In momentul de fata costurile societatii comerciale sant destul de mari si nu mai fac fata cheltuielilor.Ma refer aici la cota unica de impozitare ,tva ,plata angajatilor ,plata asigurarilor sociale a angajatilor,etc.
O intreprindere individuala nu are atatea cheltuieli,de aceea m-am gandit ca ar fi mai bine sa-mi schimb statutul.
Legal este posibil? Cum?
Daca sant sc platitor tva ma pot transforma in societate individuala ? Cum?
sint administrator la o firma comerciala sc
in noiembrie 2009 la controlul financiar a gasit ca am depasit plafonul de 35000 euro si au clculat tva plus majorari in valoare de 250 milioane lei vechi ce posibilitati am in aceasta situatie?
Răspuns la discuția tva
de ce nu ma ajuta nimeni astept cu nerabdare un ajutor cat de mic
Răspuns la discuția tva
firma este sc magazin mixt
Răspuns la discuția tva
Poate nu am explicat coret este vorba de250 de milioane lei vechi pentru mine este tragic pt ca am imprumuturi pe care tr sa le returnez si nu mai am cum sa mai imprumut alti bani Plafonul este depasit din decembrie sau noiembrie 2008 Am obtinut o promisiune de amanare a sumei adica o reesalonare a sumei dar pe urma am inteles ca este egal cu 0 pt ca majorarile cresc in continuare Din acesti bani 30 sunt majorari mai este un amanunt important nu am descoperit eu ca firma greseala ci fiscul cand am fost chemata la control in acest caz spun ei ca nu se mai poate face nimic si sunt buna de plata durerea mea este cu atat mai mare pt ca am vrut sa preantampin criza si din iunie am renuntat la un angajat din doi si am lucrat eu ca "patron " daca ma mai pot numi asa ca sa trec mai usor peste EA sant la prima abatere
Discuție tva
nu m-am inregistrat ca platitor tva pt ca contabila nu a stiut ca s-a modificat plafonul a trecut un an si cateva luni am de platit tva 250 milioanne lei vechi sint disperata ce sanse am?