avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate felinutza_4ever

Activitate felinutza_4ever

Răspuns la discuția Concediere dupa concediu?
Da,sunt in concediu.Imi facusem cererea din data de 18 nov dar cazusem la pace cu patronul sa-mi dea banii de concediu iar eu sa lucrez in continuare.Au fost niste altercati intre mine si colegele mele care au reusit sa-mi manjeasca urat imaginea nefondat.Neavand cum sa demonstrez ca nu sunt vinovata am picat de fraiera,iar patronii au decis dintr-o data sa ma trimita in concediul cerut,dar fara sa-mi dea banii aferenti acestuia si fara sa-mi explice de ce.mentionand ca ma vor suna ei sa vin dupa banii de concediu,dar nu cand,cum si in ce circumstante.E f posibil sa doreasca sa desfiinteze postul meu pt ca celelalte doua sa faca ore suplimentare implicit sa ia mai multi bani.Daca totusi doresc sa angajeze pe cineva in locul meu eu mai am dreptul la somaj daca nu vreau sa demisionez? Si parintii imi spun ca postul meu trebuie sa se restructureze ca sa pot primi somaj(adica nu mai au voie sa angajeze pe nimeni pe locul meu timp de cel putin un an).Dar eu am vazut altceva la un alt loc de munca de-al meu.Un coleg a fost concediat,a primit somaj iar postul lui a fost ocupat de altcineva.
Buna.Am si eu o nelamurire.E vb de faptul ca sefii m-au trimis in concediu de odihna mai repede decat trebuia si nu mi-au dat nici banii aferenti concediului de odihna.Acesti bani se dau inainte, dupa sau in timpul concediului?Mi s-a spus ca de maine nu mai vin la munca,si o sa ma sune ei sa vin dupa banii de concediu.E ciudata abordarea,nu?Eu n-am inteles abosult nimic din comportamentul sefilor.Nu mi-au dat prea multe explicatii.E posibil ca dupa concediu sa ma trezesc concediata?Cam asta mi-au dat ei de inteles.Si inca o intrebare.Daca eu nu vreau sa demisionez(adica nu vreau sa plec) si ei ma concediaza din motivele lor eu am dreptul la somaj?Am cel putin un an vechime la locul de munca iar contractul e pe perioada nemilitata.Eu nu doresc sa plec de acolo dar daca ei se hotarasc ca nu mai au nevoie de serviciile mele dupa ce mi se termina concediul?Ce e de facut?Daca nu vor sa-mi dea somaj?Reclamatie la ITM?
Răspuns la discuția vecinii de deasupra
elga50 a scris:

Foarte buna metoda ... si pe mine m-a amuzat :)
Dar @felinutza_4ever, bizonii nu traiesc in copaci, ai vrut sa spui gorile?


Bizonii erau cu " " si cu siguranta n-am gresit.Pt ca,la cat sunt de gratiosi cand merg prin casa,nu i-as putea compara cu magnificele primate.Ar fi o insulta pt gorile.Plus ca gorilele sunt niste fiinte destul de inteligente,pe cand bizonii....sunt ca bizonii :D Din categoria bovinelor...cu capul inainte.(adica asa....ca vacile :)))) ) Plus ca stimabilii mei vecini cu siguranta au trait pe craci pana acum de au senzatia ca nu deranjeaza pe nimeni cu galagia lor.Daca era sa locuiasca pe pamant cred ca era mai nasol.Cred ca si rozatoarele le faceau reclamatii
Răspuns la discuția vecinii de deasupra
Da da..."vorba dulce"....Chestia e ca am incercat initial sa le explic (culmea tot in lb romana) ca ma deranjeaza.M-am dus la ei la ora 11'30 noaptea(galagia nu incetase de la ora 8 seara)A fost acceptabil pana am inchis calculatorul si am incercat sa adorm.Zgomotul era mai mult decat enervant.parca cineva juca zaruri pe tavan.Stimabilii vecini pesemne deranjati de interventia mea atat de tarzie aproape ca mi-au inchis usa in nas expediindu-ma rapid.A doua zi,la o ora decenta am trimis-o pe mama sa le explice cum e cu bunul simt.(poate pe mine nu m-au luat in seama avand in vedere ca nu am chiar o varsta inaintata)Sa zic ca max o sapt dupa discutie a fost liniste.Dupa care au inceput din nou.Nu e vb de sicane,e vb de prostie pura si lipsa de educatie/civilizatie.Nu e o lupta care pe care pt ca "producatorul de zgomote deranjante" e in esenta un copil lasat de capul lui.Le-am explicat ca si eu am fost copil dar ai mei nu au avut niciodata reclamatii privind zgomotele(poate si pt ca erau alte vremuri si bunul simt era ceva mai prezent in oameni,poate pt ca la ora 9 rupeam patul,si mai bine..cand era de joaca eram afara...nu in casa batand mingea sau plimbandu-ma cu tricicleta prin casa.E enervant ca tre sa accept impertinentele unor "bizoni" care s-au mutat recent de pe craca direct la bloc.Am inteles cu traiul la comun,dar totusi...putin respect( ca sa nu zic ca ne-au inundat de vreo 5 ori in 2 luni,dar nici macar nu s-au oferit sa plateasca amarata aia de zugraveala)
.E ciudat cum vecinii de sub noi nu au venit o data sa-mi spuna ceva.Doar nu levitam prin casa,mai scap cate ceva,dar e o data....de 2 ori pe zi,cateva secunde,nu o galagie continua de ore.
Doamne ajuta cu antifoanele si melodiile tip "dedicatie". :D
Răspuns la discuția vecinii de deasupra
Va multumesc pt sfaturi.Doar ca am incercat calea amiabila.Nu a dat rezultate mai mult de 3 zile.Acum am rezolvat-o "my way" sa zicem asa.Cand incepe stimabilul kinder cu bubuiala....incep si eu cu boxele indreptate spre tavan la maxim,dedicandu-le cea mai potrivita melodie gasita in playlist si anume Ombladon..-.La m**e.Culmea?De cand cu "dedicatia" e liniste si pace.Se pare ca asa merge mai nou.Sa aiba curajul sa vina sa-mi spuna ceva....Da...e grav cu lipsa asta de bun simt.Am mai locuit si in alte parti la bloc,dar niciodata nu am avut probleme cu vecinii.Tineri sau batrani,au fost intelegatori.Astia's mai rebeli(se cred ei).Rebeliunea lor se rezolva ....cu dedicatii in lb romana(sa le priceapa tot romanul)Cu administratorul....pf....e cam greu de gasit.Dar apare o data la luna cand ne citeste contoarele.Daca o sa mai fie probleme pana atunci cu siguranta am sa-i mentionez de stimabilii de deaspra.Va multumesc (e nasol atunci cand, cateodata bunul simt e luat drept prostie)
Am si eu o mica problema.De ceva vreme vecinii de deasupra mea la bloc imi fac zilele amare.Sunt sigura ca nu stun singura prs cu astfel de problema,dar vecinii respectivi au un copil.Copil care de dimineata de la ora 7'30 si pana noaptea tarziu la orele 11-12 bocane,trantese,taraste,varsa,arunca si imprastie.Problema vine cand dupa o tura de munca(lucrez 24 h) ajung acasa istovita si nu pot adormi.Nu-mi pot explica ce au pe jos in camere.Gresie ceva....sau un parchet foarte sec.Parca se aude cu ecou.Ok,am inteles,ziua copii sunt activi,se intampla sa pot adormi repede si sa nu-l mai aud apoi.Dar noaptea e cu totul altceva.Ma pun in pat la 10'30 si adorm la 12.Problema e ca am si somnul foarte usor,dar ca sa adorm e si mai greu pt ca am nevoie de liniste.Liniste pe care la orele acelea nu o am.Am trimis-o pe maica-mea de cateva ori sa ii atentioneze(am fost si eu o data dar m-au luat la "misto",asa ca m-am gandit ca pt o femeie mai in varsta o sa aiba mai mult respect) Inutil totusi.Dupa 2 zile aceeasi poveste.Ai mei tot imi spun ca am facut o obsesie din asta,ca si eu am fost copil si nu eram mai breaza.Chestie e ca da...am fost copil dar eu la ora 9 eram in pat fara doar si poate.Mentionez ca in cazul de faza mini vecinul nu cred ca are mai mult de 3-4 ani.Aici parintii sunt de vina.Mi se par lipsiti de bun simt si repsect fata de colocatari.Am spus ca n-o sa merg pana la a chema politia,dar nu se mai poate.Povestea se repeta zi de zi pana la ore tarzii in noapte.Am alte cai de atac la povestea asta?