avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere dupa concediu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere dupa concediu?

Buna.Am si eu o nelamurire.E vb de faptul ca sefii m-au trimis in concediu de odihna mai repede decat trebuia si nu mi-au dat nici banii aferenti concediului de odihna.Acesti bani se dau inainte, dupa sau in timpul concediului?Mi s-a spus ca de maine nu mai vin la munca,si o sa ma sune ei sa vin dupa banii de concediu.E ciudata abordarea,nu?Eu n-am inteles abosult nimic din comportamentul sefilor.Nu mi-au dat prea multe explicatii.E posibil ca dupa concediu sa ma trezesc concediata?Cam asta mi-au dat ei de inteles.Si inca o intrebare.Daca eu nu vreau sa demisionez(adica nu vreau sa plec) si ei ma concediaza din motivele lor eu am dreptul la somaj?Am cel putin un an vechime la locul de munca iar contractul e pe perioada nemilitata.Eu nu doresc sa plec de acolo dar daca ei se hotarasc ca nu mai au nevoie de serviciile mele dupa ce mi se termina concediul?Ce e de facut?Daca nu vor sa-mi dea somaj?Reclamatie la ITM?
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2009
felinutza_4ever, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:21, 26 Noiembrie 2009
Ca sa puteti beneficia de indemnizatie de somaj nu trebuie sa va dati demisia si nici cerere de incetare a contractului cu acordul partilor.
Contractul de munca trebuie sa inceteze prin desfiintarea postului, situatie in care aveti dreptul la 20 de zile lucratoare preaviz si la incasarea unui salariu compensatoriu la lichidare.
Nu inteleg de ce v-au spus sa nu mai veniti la munca, sunteti in concediu?
Daca nu sunteti in concediu, va pot desface contractul de munca pentru absente nemotivate, situatie in care nu beneficiati de somaj.
Daca nu vor sa va mai primeasca, va sfatuiesc sa faceti urgent o sesizare in scris, cu nr. de inregistrare, la ITM. Va vor da raspuns in maxim 30 de zile.
Da,sunt in concediu.Imi facusem cererea din data de 18 nov dar cazusem la pace cu patronul sa-mi dea banii de concediu iar eu sa lucrez in continuare.Au fost niste altercati intre mine si colegele mele care au reusit sa-mi manjeasca urat imaginea nefondat.Neavand cum sa demonstrez ca nu sunt vinovata am picat de fraiera,iar patronii au decis dintr-o data sa ma trimita in concediul cerut,dar fara sa-mi dea banii aferenti acestuia si fara sa-mi explice de ce.mentionand ca ma vor suna ei sa vin dupa banii de concediu,dar nu cand,cum si in ce circumstante.E f posibil sa doreasca sa desfiinteze postul meu pt ca celelalte doua sa faca ore suplimentare implicit sa ia mai multi bani.Daca totusi doresc sa angajeze pe cineva in locul meu eu mai am dreptul la somaj daca nu vreau sa demisionez? Si parintii imi spun ca postul meu trebuie sa se restructureze ca sa pot primi somaj(adica nu mai au voie sa angajeze pe nimeni pe locul meu timp de cel putin un an).Dar eu am vazut altceva la un alt loc de munca de-al meu.Un coleg a fost concediat,a primit somaj iar postul lui a fost ocupat de altcineva.
Angajatorul poate desfiinta un post din motive economice si sa reangajeze pe acel post imediat ce considera necesar acest lucru. Nu trebuie sa astepte un an ptr. acest lucru daca a fost concediere individuala.
Trebuie insa sa respecte legislatia in vigoare. Asigurati-va ca va elibereaza in termen de 30 de zile de la data concedierii carnetul de munca si adeverinta cu stagiul de cotizare la somaj pe ultimele 12 luni (o gasiti pe site-ul ANOFM), ca sa beneficiati de indemnizatie de la data concedierii.

Puteti citi Contractul colectiv de munca unic la nivel national, art.74, art.78 si Codul muncii art.65 lit(1).

Succes!
Iata ce spune Codul muncii:
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu. (O.U.G. nr. 65/2005)
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patronul vrea sa ma concedieze. alphinista24 alphinista24 lucrez la o firma de 7luni.luna trecuta patronul mia spus ca i~mi ia din salariu crezand ca voi pleca din firma.dar iam spus ca raman.acum mia zis ca ma mai ... (vezi toată discuția)
Conflict munca dany.ctyn dany.ctyn patronii mei desfinteaza societatea si ne cere sa facem o cerere de demisie pe motiv ca unul dintre ei infiinteaza in cateva zile o noua societate si ne va ... (vezi toată discuția)
Concediere in baza legii 85/2006 yanis29 yanis29 lucrez la o firma privata din 2008 in perioada in care am lucrat si lucrez inca patronul a inaintat spre noi in fiecare luna o cerere de concediu fara plata ... (vezi toată discuția)