avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate bagoly miklos

Activitate bagoly miklos

un politist , sef de post de comuna are dreptul de a opri masini din circulatie fara motiv, fara ordin de serviciu numai de rutina cum s-a exprimat? Care lege reglementeaza activitatea politiei rutiere in acest sens ?
Răspuns la discuția amenda radar
ma refer la situatie ca pe poza sint doua masini cum se identifica care cu cat circula?
contestatia pot trimite prin posta? unde gasesc modele de formulare?
Discuție amenda radar
am circulat pe o portiune de drum cu doua benzi pe sens si in coloana cu alte doua masini eu fiind al treilea si ultimul. Pe mine m-a oprit agentul (singur fiind)de pe masina cu radar pretinzand ca am depasit viteza legala de 50km/h. Am solicitat sa-mi arata poza la care a raspuns ca nu permite legea, urcanduse in masina dupa cateva minute m-a chemat si mi-a aratat un filmuleti in care toti trei eram in aceas timp pe ecran spunand ca radarul putea masura viteza fiecaruia separat cum avansau primul mergand cu 51km/h al doilea cu 58km/h si eu din urma cu 76 km/h . Daca contest am sanse de castig pe baza ca nu exista o poza clara cu masina mea singura pe poza cu viteza masurata de radar?
care este forma legala si formularistica necesara in cazul unei achizitii de mijloc de transport(remorca) de catre o prsoana juridica de la o persoana fizica
Discuție taxe locale
consiliul local a votat marirea taxelor locale (impozit cladiri si terenuri, impozit mijloace de transport) cu 50%, va intreb daca este legal in contextul cind majorarile sint limitate la max 20%
amenda am platit dar nu si despagubirea de 28 Euro ce se poate intimpla maideparte?
am fost inregistrat de control electronic in data de 27.01.2011 fara rovigneta si mi sa inminat procesul verbal in data de 15.07.2011 . Intrebarea mea este daca intarzierea asa de mare de la fapta si instintare este normala si pe linga cvantumul de 50% din amenda de 250 lei mai sint obligat sa platesc si o despagubire de 28 Euro? Noua rovigneta pe care o am si acuma este valabila din data de 28.01.2011
Multumesc
conform noului cod rutier un posesor unui carnet de conducere clasa B poate conduce un autovehicol de 3500 kg la care este atasata o remorca usoara cu masa maxima autorizata de 750 kg
Răspuns la discuția stabilirea salariului minim
este clar pentru necalificati dar HG 1193/2010 nu vorbeste despre coeficienti de calcul pentru alte categorii de angajati
la ora actuala cum stabilim salariul minim, conform HG la un salar minim necalificat 670 lei si coeficienti de inmultire ies salarii mai mari decat conform CCM desi aici salariul minim garantat este mai mare,adica 700 lei dar coeficientii sint mai mici. Dupa cate stiu CCM nu a fost inregistrat la Ministerul muncii si inca nu este obligatorie dar daca va fii scadem salarile?