Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxe locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxe locale

consiliul local a votat marirea taxelor locale (impozit cladiri si terenuri, impozit mijloace de transport) cu 50%, va intreb daca este legal in contextul cind majorarile sint limitate la max 20%
Nu este legal.
Conform Codului Fiscal:
[ link extern ]

ART. 287 Majorarea impozitelor şi taxelor locale de consiliile locale sau consiliile judeţene

(1) Autoritatea deliberativă a administrației publice locale, la propunerea autorității executive, poate stabili cote adiționale la impozitele și taxele locale prevăzute în prezentul titlu, în funcție de următoarele criterii: economice, sociale, geografice, precum și de necesitățile bugetare locale, cu excepția taxelor prevăzute la art. 295 alin. (11) lit. c) și d).

(2) Cotele adiționale stabilite conform alin. (1) nu pot fi mai mari de 20% față de nivelurile aprobate prin hotărâre a Guvernului potrivit art. 292.

(3) Criteriile prevăzute la alin. (1) se hotărăsc de către autoritatea deliberativă a administrației publice locale.