avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate melek

Activitate melek

Răspuns la discuția in cazul unui divort
multumesc frumos pt raspuns
buna ziua!sunt casatorita cu un cetatean turc din 1997 casatoria avand loc in turcia iar la un an am obtinut si cetatenia turca.din aceasta casatorie au rezultat 2 copii unul de 12 ani nascut in turcia si cel mic 3 ani nascut in romania amandoi avand dubla cetatenie.in 2003 ne-am stabilit in romania. sotul locuieste cu noi obtinand permis de sedere pt reintregirea familiei.acum o luna am reusit de am obtinut si carte de rezidenta permanenta pt membrii familiei.din diverse motive vreau sa divortez si va rog daca se poate sa stiu exact daca prin acest divort i se va anula aceasta carte de rezidenta si nu va mai avea drept de sedere in romania si daca se poate divorta si printr-un notariat noi ne avand impreuna nici un bun material de impartit.va multumesc
Răspuns la discuția educatie
am vorbit cu dna invatatoare de multe ori dar are un tipar al ei din care nu iese nam ajuns la nici o intelegere.oricum il voi muta acum la clasa a 5 a de aici.dar eu am vrut sa stiu daca ea e obligata sa se ocupe mai in de aproape de copii tip copilul meu sau de cei care sunt mai in urma si mai slabi la invatatura.
Discuție educatie
am un copil in clasa a 4 a la o scoala particulara din bucuresti.e un copil mai timid si nu are curaj de multe ori fata de dna invatatoare sa o intrebe ceea ce nu intelege in timpul orei pt ca tipa la el sau il cearta.din acest motiv vine acasa de multe ori cu lectia neinvatata si se descurca mai greu la efectuatul temelor sau la unele teste pe care le dau la scoala, rezultatele fiind mai slabe din aceasta cauza.as vrea sa stiu daca dna invatatoare are obligatia intr-un anumit fel fata de copil sa-l ajute sau sai explice repetat o data de doua ori pana intelege lectia?mentionind ca ei sunt in clasa 12 sau 13 copii.
Răspuns la discuția SA SCHIMBAM LEGEA IMPREUNA
:D inseamna kaka pe romaneste =D>
ma numesc irina.stau in bucuresti.am o prietena de cetatenie turca si este studenta la facultatea de arte decorative si design sectia moda anul 3.in primul an si al doilea an stiu ca a fost cu taxa la facultate si de anul asta a castigat o bursa dar nu i se acorda pe motiv ca turcia nu este in uniunea europeana.mai stiu ca de anul acesta toata clasa ei printr-un examen cam asa ceva au trecut la buget(ce-o insemnand asta nu stiu asa mia zis prietena mea)si ca nici asa nu se poate transfera ca a fost de la inceput inscrisa cu taxa.ea a terminat liceul aici in romania fiind aici de ani buni cu toata familia.tatal ei lucreaza in bucuresti si au permis de sedere aici in romania.va rog daca se poate sa-mi spuneti daca are dreptul la aceasta bursa si in ce conditii sau daca nu care sunt motivele. va multumesc
buna ziua.ma numesc irina si stau in bucuresti.de doua luni nu am primit alocatia de stat a copilului de 42 ron pe lunile august si septembrie. imi puteti spune si mie care este problema?m-am interesat la posta si mi-au zis sa intreb la directia de munca si ajutor social de pe str.hambaului.personal nu am ajuns acolo dar am incercat sa iau legatura telefonic dar nu am reusit deoarece telefonul suna ocupat tot timpul ori intra un robot pe fir.va multumesc.irina