Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cazul unui divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cazul unui divort

buna ziua!sunt casatorita cu un cetatean turc din 1997 casatoria avand loc in turcia iar la un an am obtinut si cetatenia turca.din aceasta casatorie au rezultat 2 copii unul de 12 ani nascut in turcia si cel mic 3 ani nascut in romania amandoi avand dubla cetatenie.in 2003 ne-am stabilit in romania. sotul locuieste cu noi obtinand permis de sedere pt reintregirea familiei.acum o luna am reusit de am obtinut si carte de rezidenta permanenta pt membrii familiei.din diverse motive vreau sa divortez si va rog daca se poate sa stiu exact daca prin acest divort i se va anula aceasta carte de rezidenta si nu va mai avea drept de sedere in romania si daca se poate divorta si printr-un notariat noi ne avand impreuna nici un bun material de impartit.va multumesc
Daca vă intelegeti cu sotul puteti sa divortati si la notar.

Nu ii va fi anulata cartea de rezidenta, aceasta va fi valabila pana la data de expirare stabilita in document si va putea solicita prelungirea pentru ca are copii minori care sunt cetateni români.
multumesc frumos pt raspuns