avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate gupy

Activitate gupy

Răspuns la discuția contractul de concesionare
Nu fac nici o confuizie, pe contractul pe care l-am vazut eu, scrie negru pe alb:"contract de concesiune" si as mai avea o intrebare care ar fi legea (pe care ar trebui sa o citesc si eu) care permite vanzarea, pls!
oricum, va multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția contractul de concesionare
1. concedentul este proprietar in baza lg 18.
2. nu stiu daca are interdictie de a vinde, dar presupun ca da, din moment ce in contractul de concesionare, concedentul se obliga sa perfecteze actele in momemntul in care legislatia ii va permite.
si ar mai fi o mica chestie, terenul este concesionat pe o perioada de 99 de ani, iar in toate carticele pe care le-am gasit eu se concesioneaza pe o perioada de 49. explica-mi, te rog!
Răspuns la discuția contractul de concesionare
ideea era ca terenul a fost concesionat de la o persoana care dobandise terenul in baza Lg. 18/1991, in 2001 a intervenit contractul de concesionare intre proprietarul terenului si concesionar. in contractul de concesionare, proprietarul se obliga ca in momentul in care legislatia ii va permite sa incheie contract de vanzare-cumparare. ii permite legislatia in acest moment?
am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: un teren concesionat se poate transmite? daca da, care sunt pasi?
Răspuns la discuția TESTE 2004 INM
daca nu ai gasit inca cauta pe inm-lex. a, si o intrebare: dupa ce manuale trebuie sa invatam?