avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate steluta bz

Activitate steluta bz

Cine trebuie sa intocmeasca si sa depuna la ANAF , raportari contabile la 30.06.2011 si care sunt criteriile?
Sunt contabila la o unitate scolara; o salariata care a implinit varsta de pensionare , doreste sa mai lucreze o perioada fara a se pensiona.
Este posibil? Ce act normativ prevede posibilitatea (sau nu) a acestei solicitari?
Mentionez ca nu este cadru didactic ci didactic-auxiliar (administrator de patrimoniu).
Multumesc!

Am doua nelamuriri:
1) Incepand cu noiembrie 2009 (de cand am inceput aplicarea L221/2008), se mai acorda marirea de 1/25 fata de transa anterioara de vechime pentru cadrele didactice cu vechime peste 30 ani? Daca da, in baza carui act normativ.

2) Am primit de la liderul de sindicat, "Modificarea Statului Didactic, incadrarea PIPP" cu nr. 387/17.12.2009, unde sunt precizate ca de la 01.10.2010, cadrele didactice, in cazul in care ma intereseaza pe mine,educatoarele care au absolvit studii superioare de specialitate de scurta sau lunga durata, vor fi incadrate ca profesor. Unitatile de invatamant , la inceputul fiecarui an scolar primesc de Insp.Scolar, statul de personal . Pentru an sc.2009-2010 , unitatea noastra are educatoare si institutoare nu profesori. Trebuie sa cerem alt stat de personal cu profesori mentionati in el sau ii incadram doar pe baza diplomelor?
Multumesc !
Steluta Popescu

Sunt contabil la o unitatea de invatamant (Gradinita cu program prelungit ). cu
directoare degrevata (avem 12 grupe de copii).Am incadrat-o cu indemnizatie de conducere de 20%, conform " Metodologiei cuprinz. indemn. ce se acorda pers.didactic de conducere din unit. invat. preuniversitar, " conf. art 51 alin 1,2 si 3 din Legea nr.128/1997.
A venit sa-mi spuna ca alte colege, au 25%.Am cautat pe net, dar nu am gasit alte precizari legislative care sa prevada acest lucru.
Ma poate lamuri cineva in acest sens?
LA MULTI ANI!
Steluta Popescu
Răspuns la discuția grila de salarizare unica 2010
Sunt contabil la o unitatea de invatamant (Gradinita cu program prelungit ).Avem
directoare degrevata (avem 12 grupe de copii).Am incadrat-o cu indemnizatie de conducere de 20%, conform " Metodologiei cuprinz. indemn. ce se acorda pers.didactic de conducere din unit. invat. preuniversitar, " conf. art 51 alin 1,2 si 3 din Legea nr.128/1997.
A venit sa-mi spuna ca alte colege, au 25%.Am cautat pe net, dar nu am gasit alte precizari legislative care sa prevada acest lucru.
Ma poate lamuri cineva in acest sens?
LA MULTI ANI!
Steluta Popescu
Cum procedez din punct de vedere contabil si bancar cu impozitul pe dividendele anului 2009, in conditiile in care firma respectiva isi suspenda activitatea cu 01.01.2010.
Cum procedez cu inregistrarea retragerii dividendelor si achitarea impozitului aferent?
Răspuns la discuția PF
Nu eu am gasit psihologul respectiv ci administratorul firmei.
Am uitat sa mentionez , ca de la 01.01.2010 firma isi suspenda activitatea pe o perioada determinata; in cazul in care isi continua activitatea, asa m-am gandit si eu (sa factureze toate serviciile si sa le plateasca esalonat).
Discuție PF
O firma la care eu sunt contabila(medic d e familie si pentru medicina muncii), a incheiat contr.pr. serv. cu un psiholog; valoarea prestarilor efectuate de psiholog pe perioada sept-dec.2009, este aprox. de 8000 roni(cca 2000ron/lunar).
Psihologul spune ca nu poate factura si incasa lunar decat o suma mai mica de 500 ron, facturarea extinzandu-se si in anul 2010.
Medicul de la firma care benef.de serv.psihologului nu stie sa-mi spuna de ce.
Intrucat daca i-ar emite facturile pana la sf. anului (asa cum este corect pentru S.C.), impozitul pe profit de plata ar fi mai mic, VA ROG SA_MI SPUNETI daca este corecta motivatia psihologului si de ce ( el spune ca ar pierde ajutorul de somaj. Poate fi si in somaj si sa fie P.F.? ).
Multumesc !
Răspuns la discuția contract colaborare
Multumesc mult!
Am procedat asa cum mi-ati sugerat dvs. si dl.Adriantot. Mult mai simplu.
O firma la care sunt contabila, are un contract cu P.F. pe o perioada nedeterminata.
Deoarece incepand cu 01.01.2010, firma isi suspenda activitatea pe o anumita perioada, patronul acesteia , doreste sa inlocuiasca contractul respectiv cu altul pe perioada determinata(pentru a evita eventualele pretentii ale P.F.).
Contractul initial a fost identic ca cel pe care il anexez, mai putin perioada de valabilitate(se mentiona "pe perioada nedeterminata") si punctul V pe care l-am adaugat eu.
Ce parere aveti, e bine sau trebuie altfel?
Nu l-am dat la semnat, doar l-am salvat in calculatorul meu, asa ca daca aveti alta idee, il pot inlocui.
MULTUMESC ![



CONTRACT DE PRESTARI SERVICII

INTRE:

S.C. ---------------- inregistrata la RegistrulComertului din Buzau sub nr. J10--------, avand CUI --------- si sediul social in Buzau, str. ------------------- reprezentata legal de Dr. ------------------------, in calitate de administrator ;
SI :
Psiholog --------------, cu sediul ------------------
Buzau, reprezentata legal de Psiholog -------------------.
I. DURATA CONTRACTULUI :
a) determinata, pana la data de 31.12.2009 ;
II. OBIECTUL CONTRACTULUI :
Obiectul contractului il reprezinta efectuarea consultatiilor de specialitate, medicina muncii.
III. P.F.PSIHOLOG se obliga :
a) se efectueze examen clinic medical ongajatilor firmelor cu care are contract S.C. ----- ----------- SRL.
b) sa respecte regulile stabilite prin regulamentul de ordine interioara al unitatii si normele de protectie a muncii, precum si pastrarea confidentialitatii.
IV. IMPOZITE SI TAXE
Ambele parti isi platesc impozitele, taxele si varsamintele aferente fiecareia dintre ele si decurgand din lege, in mod individual, fara a avea nici o pretentie una fata de cealalta.
V. ALTE MENTIUNI
Incepand cu data de 15.11.2009, isi inceteaza valabilitatea si aplicabilitatea CONTRACTUL DE PRESTARI SERVICII nr. 8 din 01.09.2009(cu valabilitate pe perioda nedeterminata)
Prezentul contract a fost incheiat astazi , 15.11.2009, in 2 (doua)exemplare, cate unul pentru fiecare parte.


SC ------------------- SRL PSIHOLOG
Dr. -------------------------- ---------------