avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare educatoare care au terminat studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare educatoare care au terminat studii superioare


Am doua nelamuriri:
1) Incepand cu noiembrie 2009 (de cand am inceput aplicarea L221/2008), se mai acorda marirea de 1/25 fata de transa anterioara de vechime pentru cadrele didactice cu vechime peste 30 ani? Daca da, in baza carui act normativ.

2) Am primit de la liderul de sindicat, "Modificarea Statului Didactic, incadrarea PIPP" cu nr. 387/17.12.2009, unde sunt precizate ca de la 01.10.2010, cadrele didactice, in cazul in care ma intereseaza pe mine,educatoarele care au absolvit studii superioare de specialitate de scurta sau lunga durata, vor fi incadrate ca profesor. Unitatile de invatamant , la inceputul fiecarui an scolar primesc de Insp.Scolar, statul de personal . Pentru an sc.2009-2010 , unitatea noastra are educatoare si institutoare nu profesori. Trebuie sa cerem alt stat de personal cu profesori mentionati in el sau ii incadram doar pe baza diplomelor?
Multumesc !
Steluta Popescu

Alte discuții în legătură

Grila de salarizare in invatamant conf legii 221/2008 steluta bz steluta bz Am doua nelamuriri: 1) Incepand cu noiembrie 2009 (de cand am inceput aplicarea L221/2008), se mai acorda marirea de 1/25 fata de transa anterioara de ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii invatator airam_2108 airam_2108 Buna ziua Sunt invatatoare in Brasov la un liceul cu predare in limba germana. As dori daca se poate sa ma lamuriti cu o problema si anume: Am finalizat ... (vezi toată discuția)
Institutor invatamant de masa pe diploma de absolvire,titular invatator-ed.inv.special miky_candle miky_candle Buna ziua, Am o mare rugaminte...As dori sa stiu in ce situatie ma aflu...Sunt invatator educator titular intr-o scoala speciala si am obtinut in 2009 gradul ... (vezi toată discuția)