avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate getazan

Activitate getazan

Răspuns la discuția gestiune in invatamant
depune un referat la conducerea unitatii ,informeaza si asteapta raspuns,poate comisia de inventariere a unitatii sa- i stabileasca raspunderea,apropo in declaratia de inceput de inventar scrie despre aceasta ca ai bunuri ridicate din gestiune fara forme legale de catre cadrul didactic,masuri de recuperare sant cred ca nu si-a facut lichidarea.
Discuție act donatie
vreau sa donez un teren agricol nepotelului mei baiatul fiicei mele,pt.ca aceasta sa nu-l vanda,ce acte trebuie sa fac si unde sa ma adresez
am deschis un punct de lucru la srl,ce documente trebuie sa existe la puctul de lucru(chiosc de vinz.cu amanuntul)in afara de casa de marcat, deasemeni rog sa mai stiu daca am optat pt.sistemul simplificat de contabilitate ce registre de contabilitate sant obligatorii de tinut?
Discuție contabilitate
varog sa ma ajutati care sant inregistrarile contabile la o societate nou infiintata:capital subscris si varsat si cheltuielile de infiintare ale societatii,deasemeni aceste cheltuieli de infiintare sant cu banii personali ai asociatului.Ulterior asociatul unic a mers la reg.comertului si a mai atras in firma 2 administratori s-au facut si aici niste cheltuieli tot cu banii personali,cum inregistrez aceste cheltuieli?multumesc pt.ajutor
Discuție declaratii
am o societate care nu a avut activitate de la infiintare din 2006 ,a fost suspendata iar acum in data de 16 iulie 2011 am fost la Reg.Comertului pt. inceperea activitatii comert cu amanuntul,pt.data de 25 august ce declaratie trebuie depusa ,nu are nici un angajat momentan
Discuție contabilitate
am o societate cu activitate suspendata,nici un fel de activitate de la infiintare,acum cu 15 iulie am deschiso ,pt.ce contabilitate pot opta,bilanti=ul contabil si ct.de profit cine trebuie sa le semneze contabil autorizat sau administratorul?
Discuție cesiune
am un srl care nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare pana in prezent,momentan este suspendata activitatea temporar pana in 2012,as dori sa-l cesionez mai bine zis sa-l vand altei persoane,ce acte pot sa intocmesc si unde sa ma prezint,sant sindurul asociat?
Discuție srl
am un srl fara activitate si este suspendat temporar pana in 2012 ,as dori sa-l vand,cat l-ar cost actele de vanzare ?pe cel ce cumpara,eu cand am infiintat-o amdat cam 1200 ron.
Discuție pensie
Am primit decizia de pensionare anticip.cu 1.11.2009,nu am comunicat decizia de incetare a rap.de munca,nu am predat,cum procedez cu lunile lucrate nov.si dec.09,intrucat doresc sa mi se emita decizie de incetare cu 1.01.2010,in 2010 daca mai lucrez cum voi fi platita ca nu pot cmula pensia cu salariul?/bugetar
am primit decizia de pens.si graficul de calcul solicitat,constat ca in anul 1992 mi sa luat in calcul doar salariul de incadrare pt.ca in cartea de munca nu este operat salariul brut(care include ind.cond.,sal.merit)deasemeni in carnetul de munca nu este operata acea compensatie ce se acorda la sal.in 1993/1997,i nici in adeverinta eliberata de unitate nici aceste sume nu sint luate in calculla pensie,intrucat in prezent lucrez si nu am inaintat la of.de pensii decizia de incetarea contract.de munca pt.ca sant fuct.de conduceresi astept sa predau.ce pot face contest deczia la org.jud.sau cand duc decizia de la unt.cu celelalte luni de cotizare ,cer reclacularea si revizuirea calculului pensiei?