avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate catalinutzza

Activitate catalinutzza

Răspuns la discuția avocatul este PFA?
va rog imi puteti indica un text de lege din care sa reiasa acest lucru?
Buna seara. Apelez la cunostintele dumneavoastra in domeniu pentru a lamuri urmatoarea problema : in primul rand, avocatul este persoana fizica autorizata? Si daca este PFA, poate fi si persoana juridica? Va multumesc anticipat
Va rog ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarea intrebare : daca am functia de consilier juridic la o societate comerciala si vreau sa imi infintez un srl, pot fi si administratorul unic al acestui srl? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
eu am o adeverinta medicala de la institutul Matei Bals unde am mers pentru tratament si chiar scrie ca este recomandata internarea in cazul meu, numai ca nu am vrut sa stau acolo si am urmat tratamentul acasa.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
eu din pacate nu am putut sustine examenul la barou deoarece m-am imbolnavit la plamini. credeti ca imi pot recupera taxa de examen?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
ok. iti multumesc pentru lamuriri, dar sincera sa fiu nu m-as baza pe acest lucru. mai bine sa stii toata materia decat sa ai surprize pe acolo
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
VRadu a scris:

Din cate stiu eu nu pot sa dea aceleasi subiecte care au fost in anii trecuti... Dar cred ca asta se refera la subiectele care s'au dat la nivel national, daca nu cumva asta e primul an in care subiectele sunt unice... pt ca altfel, daca iei toate subiectele care s'au dat la fiecare barou din tara, s'ar putea sa fie epuizate toate subiectele posibile de examen.. In concluzie, n'ar fi bine sa facem o lista cu subiectele care nu se mai pot da?
Este doar o propunere... astept pareri


de ce spui ca nu se pot da aceleasi subiecte ca in anii trecuti? de exemplu in 2007 si in 2009 la procesual penal a fost un subiect comun: efectul suspensiv si efectul devolutiv al apelului. deci.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
parerea mea este ca nu trebuie sa ne facem probleme. in hotararea 844/2010 scrie clar ce inseamna caracterul unitar al examenului si in ce consta.

„(2) – Caracterul unitar al examenului implică respectarea următoarelor principii: regulament de examen unic, dată unică de examen, identitatea materiei de examen şi a modalităţilor de examinare, subiecte unice cu acelaşi grad de dificultate şi identitatea criteriilor de evaluare la nivel naţional

Examenul constă în susţinerea unor probe scrise la următoarele materii:
a) organizarea si exercitarea profesiei de avocat;
b) drept civil;
c) drept procesual civil;
d) drept penal;
e) drept procesual penal.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
da, au luat la celelalte materii, dar la organizare au picat cu ce au invatat din cartea de acolo.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
am si eu o intrebare : credeti ca sintezele sunt de ajuns pentru acest examen? am colegi care au luat note mari in septembrie 2009 si au invatat numai dupa sinteze, in schimb au picat la organizare