avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate ADINA255

Activitate ADINA255

Dar daca copilul e minor, are 3 ani si eu nu ii pot vinde bunurile mostenite, tot se plateste impozit pe ele?
Răspuns la discuția PLATA SULTA
multumesc
Discuție PLATA SULTA
Buna ziua,
In urma unui proces ce a durat doi ani , de sistarea starii de indiviziune dintre parti asupra unui imobil, imobilul mi-a fost atribuit cu conditia platii unei sulte persoanei cu care m-am judecat.
Problema este ca nu am banii astia acum.
Pot vinde apartamentul , fara acordul celeilalte parti, tinand cont ca prin hotarare definitiva mi-a fost atribuit si sa ii pot achita acelei persoane sulta dispusa prin hotarare?
Sau exista varianta sa gasesc cumparator, sa ne intelegem asupra problemei, sa imi dea avans sa ii achit respectivei persoane sulta, apoi sa il pot vinde clientului?

Răspuns la discuția PARTAJ

Eu cu tatal copilului si cu copilul am locuit in acel apartament.
Dupa inmormantarea tatalui copilului, fosta sotie a defunctului ne-a dat afara din casa pe motivul ca nu avem nici un drept acolo.
Am deschis succesiunea dupa tatal copilului si acolo s-a facut o impartire de 1/2 copilul si 1/2 fosta sotie a defunctului.
Am facut actiune in instanta sa reintru cu copilul in locuinta.
Am primit raspuns favorabil dupa un an de zile, timp in care fosta sotie a bagat acolo chiriasi.
Maine cu sentinta definitiva investita cu formula executorie , impreuna cu un executor ar trebui sa reintru in locuinta.
Intrebarea este ce fac cu chiriasii?

Ii pot da afara si sa schimb yala?


Răspuns la discuția PARTAJ CU PROBLEME
Bine, dar avea voie sa inchirieze fara acordul meu?
Daca refuza sa imi prezinte contractul?
Discuție PARTAJ

Buna ziua,

As dori un raspuns daca se poate.
Fiul meu, in varsta de doi ani, este coproprietar cu cota de 1/2 a unui apartament de 3 camere, drept obtinut in urma decesului tatalui lui.
In prezent apartamentul se afla in litigiu in proces de sistare stare de indiviziune, proces intre fiul meu si celalalt coproprietar cu cota de 1/2 , fosta sotie a tatalui copilului, cu care acesta nu a facut partajul in urma divortului. Fosta sotie nu locuieste acolo.

Intrebarea este daca fosta sotie poate inchiria apartamentul aflat in litigiu?
Mentionez ca eu si copilul am fost dati afara din apartament de catra fosta sotie a tatalui copilului imediat dupa decesul acestuia, iar in locul nostru a bagat chiriasi.

Avea voie sa bage chiriasi?
Ii pot da afara?

Va multumesc !

Răspuns la discuția PARTAJ CU PROBLEME
Eu cu tatal copilului si cu copilul am locuit in acel apartament.
Dupa inmormantarea tatalui copilului, fosta sotie a defunctului ne-a dat afara din casa pe motivul ca nu avem nici un drept acolo.
Am deschis succesiunea dupa tatal copilului si acolo s-a facut o impartire de 1/2 copilul si 1/2 fosta sotie a defunctului.
Am facut actiune in instanta sa reintru cu copilul in locuinta.
Am primit raspuns favorabil dupa un an de zile, timp in care fosta sotie a bagat acolo chiriasi.
Maine cu sentinta definitiva investita cu formula executorie , impreuna cu un executor ar trebui sa reintru in locuinta.
Intrebarea este ce fac cu chiriasii?
Buna ziua,

As dori un raspuns daca se poate.
Fiul meu, in varsta de doi ani, este coproprietar cu cota de 1/2 a unui apartament de 3 camere, drept obtinut in urma decesului tatalui lui.
In prezent apartamentul se afla in litigiu in proces de sistare stare de indiviziune, proces intre fiul meu si celalalt coproprietar cu cota de 1/2 , fosta sotie a tatalui copilului, cu care acesta nu a facut partajul in urma divortului. Fosta sotie nu locuieste acolo.

Intrebarea este daca fosta sotie poate inchiria apartamentul aflat in litigiu?
Mentionez ca eu si copilul am fost dati afara din apartament de catra fosta sotie a tatalui copilului imediat dupa decesul acestuia, iar in locul nostru a bagat chiriasi.

Va multumesc !
BINE, DAR CE SE INTAMPLA DUPA ACEEA?
SI CUM SE ACHITA DATORIILE IN CONTINUARE?
Am infiintat o societate comerciala in 2005. Nu am reusit sa produc mare lucru decat sa ma in grop in datorii. Din 2006 nu am mai avut nici un fel de activitate pe aceasta firma, dar nici nu am inchis firma, nu am depus declaratiile lunare pe 0 la Finante si nu am anuntat nicaieri ca am incetat activitatea, Finantele m-au somat ca daca nu depun declaratiile restante voi fi data in judecata pentru desfiintarea firmei, Nu am raspuns rugamintilor lor, m-au dat in judecata si firma a fost desfiintata. Eu am totusi datorii la finante si un credit in banca, pe firma, Se poate desfinta o firma cu datorii? Cum mai pot plati creditul pe firma, daca firma nu mai exista? Trebuie sa fac ceva anume? Ce trebuie sa fac cu CUI-ul firmei si stampilele ca nu mai am voie sa ma folosesc de ele. VA MULTUMESC!