avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PLATA SULTA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PLATA SULTA

Buna ziua,
In urma unui proces ce a durat doi ani , de sistarea starii de indiviziune dintre parti asupra unui imobil, imobilul mi-a fost atribuit cu conditia platii unei sulte persoanei cu care m-am judecat.
Problema este ca nu am banii astia acum.
Pot vinde apartamentul , fara acordul celeilalte parti, tinand cont ca prin hotarare definitiva mi-a fost atribuit si sa ii pot achita acelei persoane sulta dispusa prin hotarare?
Sau exista varianta sa gasesc cumparator, sa ne intelegem asupra problemei, sa imi dea avans sa ii achit respectivei persoane sulta, apoi sa il pot vinde clientului?

Cel mai recent răspuns: ADINA255 , utilizator 16:21, 10 Iunie 2012
Buna ziua !
Nu puteti vinde imobilul inainte de plata sultei stabilite prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila , in conditiile spetei ... nu aveti decat a doua varianta ...
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare maria388 maria388 Buna zIua si la multi ani pe 2012,am o intrebare la d-voastra:in urma unui proces de iesire din indiviziune mi sa atribuit mie apartamentu si trebuie sa achit ... (vezi toată discuția)
Mostenire DATSCH2010 DATSCH2010 1.daca detin 3/16 dintr-o proprietate, incat timp trebuie sa ma despagubeasca proprietarul celeilalte parti?1an, 1 luna, pina se vinde? 2.daca eu in ... (vezi toată discuția)
Vinderea unui imobil atribuit sammy44 sammy44 Buna ziua. Daca mi se atribuie un imobil care face obiectul unui partaj si pt care sunt coproprietar cu fostul sot , pot sa-l vand singura fara acordul lui? ... (vezi toată discuția)