Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PLATA SULTA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PLATA SULTA

Buna ziua,
In urma unui proces ce a durat doi ani , de sistarea starii de indiviziune dintre parti asupra unui imobil, imobilul mi-a fost atribuit cu conditia platii unei sulte persoanei cu care m-am judecat.
Problema este ca nu am banii astia acum.
Pot vinde apartamentul , fara acordul celeilalte parti, tinand cont ca prin hotarare definitiva mi-a fost atribuit si sa ii pot achita acelei persoane sulta dispusa prin hotarare?
Sau exista varianta sa gasesc cumparator, sa ne intelegem asupra problemei, sa imi dea avans sa ii achit respectivei persoane sulta, apoi sa il pot vinde clientului?

Buna ziua !
Nu puteti vinde imobilul inainte de plata sultei stabilite prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila , in conditiile spetei ... nu aveti decat a doua varianta ...
multumesc