avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate alina marian

Activitate alina marian

dupa incheierea CCC si reluarea activitatii in cadrul societatii la interval de 10 zile apare un masaj din partea conducerii ca de fapt nu se mai doreste suplimentatea numarului de angajati din departament si ca urmare urmeaza despartirea . una din caile sugerete pentru aceasta este desfiintarea postului.ma intereseaza cum pot sa desfiinteze postul in conditiile in care suntem mai multi angajati cu aceeasi functie .
in cazul realizarii acesteia care ar fi drepturile angajatului.
Buna ziua!
Va multumesc ca sunteti amabili si prompti!
Problema mea sta in felul urmator:am un prieten ,cetatean italian,si locuim impreuna de 6 ani.El este casatorit cu o romanca din anul 2002.Nu mai stie nimic de ea,si are o hartie legalizata din care reiese faptul ca ea este de acord cu divortul si nu are nici o pretentie de la el.
De unde sa ne apucam sa demaram procedura de divort?
Daca doamna lipseste se poate desface casatoria?
Multumesc !
Astept cu mare nerabdare raspunsul dvs!
Buna ziua!
Am facut recurs la Curtea de Apel pt taxa auto si raspunsul este:Solutie: dec: Admis recursul reclamantului, modificat în parte hotărârea, admis în parte acţiunea.data 03.06.2011.
In recurs am cerut restituirea taxei auto cu dobanda aferenta.Va rog sa mi spuneti ce inseamna "modificat in parte" si admis in partea actiunea".
Nu am primit nici o hartie despre solutia aceasta,am cautat pe net nr de dosar.
Cum procedez in continuare pt recuperarea efectiva a taxei?
Va multumesc si va doresc o zi excelenta!
Multumesc!In calitate de administrator intreb.Daca nu am bunuri si nici nu lucrez cum sa platesc?pot plati "in rate"?
Buna!
Va rog sa ma lamuriti!Avem o firma pt care am cerut insolventa.In balanta era inregistrata o liPsa in gestiune,lipsa ce a fost constata la inventar,dar neimputata angajatilor.Dupa studierea dosarului lichidatorul a dispus atragerea raspunderii administratorului prin punerea la plata a administratorului pt lispa din gestiune.S afacut un angajament de plata,urmand ca administatorul sa plateasca suma,Ce se intampla in cazul in care respectivul adm. nu poate achita sumele ?De ce nu se iau bunurile societatii?Multumesc!
Răspuns la discuția Litigiu ce vecinul pt acoperis
Va multumesc din tot sufletul!
Răspuns la discuția Litigiu ce vecinul pt acoperis
Si a construit doar partea lui de acoperis,practic si a acoperit suprafata lui de apartament.este un bloc de 4 etaje,eu locuind la etajul 3.
Tot blocul e acoperit ,dar fiecare locatar si afacut singur constructia de acoperis!
Multumesc!Astept raspunsul dvs!
Buna ziua!
La multi ani!
Va rog sa ma ajutati !
In anul 2000,in scara de bloc in care locuiesc vecinul de la etajul 4 si a construit cu fonduri proprii acoperis(fara proiect si fara o firma autorizata).
Acum imi cere sa i platesc partea mea o suma in val de 1500 ron si imi fllutura in fata o chitanta cu materiale cumparate.Si daca nu ii platesc suma ma da in judecata.
Spune ti mi va rog ce sa fac .trebuie sa i dau atatia bani?.ma poate da in judecata?
Eu n am zis ca nu i dat partea mea ,dar suma pe care o cere mi se pare exagerata,pt ca acoperisul s a facut cum s a facut.
Multumesc!
Ce inseamna mai exact "sanctiunea amendarii?Multumesc
Multumesc pt raspuns!
Nu am primit nimic de la tribunal.NIci macar o informare.Am gasit dosarul si se pare ca s a tot amanat procesul din diferite motive.
Daca sunt in somaj si lichidatorul va dispune sa platesc lipsa din gestiune care e inregistrata in balanta cum se va proceda.nu am nici un bun pe numele meu.ce se intampla cu creantele de la DGFP?